niedziela, 20 sierpnia 2017

Dożynki w Kartuzach 2017


Dożynki w Kartuzach rozpoczęły się w niedzielę 20 sierpnia 2017 o godz. 12.30 mszą świętą w Kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Przy ołtarzu kościoła klasztornego kartuzów zgromadzono jedenaście okazałych sołeckich wieńców.
W czasie mszy św. wierni prosili Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią objęto wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział zebranych dóbr.
Wszystkie wieńce oraz chleby i kołacze, podczas dziękczynnej mszy świętej zostały poświęcone.
Kościół klasztorny kartuzów wybudowany w latach 1383-1405, z oryginalnym dachem w kształcie trumny i barokowym hełmem wieży z 1731-1733, podczas mszy dziękczynnej za urodzajne plony ziemi był pełen wiernych katolików.
Kilku wiernych dostąpiło zaszczytu, aby podczas mszy wygłosić prośby w imieniu lokalnej społeczności, na powyższym zdjęciu Lucyna Wróbel z miejscowości Mezowo, odległej o 6 km od Kartuz.
Zgodnie z tradycją mieszkańcy gminy Kartuzy jako dary przekazali księdzu płody rolne.
Życzenia przekazali księdzu celebrującemu mszę świętą również przedstawiciele lokalnych władz z burmistrzem Mieczysławem Gołuńskim na czele.
Większość uczestników mszy dziękczynnej spoglądało w stronę przepięknych tegorocznych wieńców dożynkowych.
W mojej ocenie, w porównaniu do podobnych uroczystości kościelnych na przykład w Zakopanem, to u nas na gdańskim Pomorzu, w tym przypadku w kościele klasztornym kartuzów było zbyt mało wiernych ubranych w ludowe kaszubskie stroje. Czyżbyśmy się ich wstydzili? Zakopiańczycy ze swoich strojów – co miałem okazję nie raz podziwiać - są bardzo dumni i je prezentują przy każdej nadarzającej się okazji!
Po mszy świętej dziękczynnej, barwny dożynkowy korowód z wieńcami, bochnami chleba, kołaczami i łapalicką orkiestrą na czele przemaszerował do Parku Solidarności.
Okazały dożynkowy wieniec nieśli również lokalni strażacy.
Przedstawiciele Sołectwa Kolonia także paradowali w dożynkowym korowodzie.
Zadowoleni byli z dożynek przedstawiciele Sołectwa Smętowo Chmieleńskie.
Barwny korowód przemaszerował do pobliskiego Parku Solidarności, gdzie odbył się festyn pełen występów artystycznych, sołeckiej rywalizacji i gdzie odbył się również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i bochen chleba (o czym napiszę w kolejnej relacji).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz