piątek, 11 sierpnia 2017

Sopot światową stolicą rugby na plaży

Mój serdeczny kolega Janusz Radwan-Wiatrowki (na zdjęciu z prawej) wykonał ponad 4 tysiące zdjęć podczas jubileuszowego XXV Memoriału Edwarda Hodury, będącego upamiętnieniem wybitnego zawodnika i trenera rugby, związanego przez lata z trójmiejskim sportem. Janusz wybrał kilkanaście swoich zdjęć i podesłał mi je do wykorzystania, co chętnie czynię.
Turniej rugby już po raz piąty został rozegrany na sopockiej plaży tuż przy molo, w dniach 4-6 sierpnia 2017. Po raz pierwszy w 5-letniej historii Sopot Beach Rugby odbył się Heroes Cup. Na zaproszenie organizatora Jarosława Hodury odpowiedziały pozytywnie cztery zespoły: Urząd Miasta Sopot, Pomorski Klub Biznesu, TVN i Trojmiasto.pl. Każdy mecz trwał 8 minut (2x4 min.), rywalizowano każdy z każdym.
Na prawo od wejścia na molo, plaża na trzy dni zamieniła się w miejsce rywalizacji najlepszych drużyn rugby, zarówno męskich jak i żeńskich.
Sopot Beach Rugby, to wydarzenie cykliczne, które po raz pierwszy zorganizowane zostało w 2013 roku. W inauguracyjnej edycji, wzięło udział 25 drużyn.
Z roku na rok wzrasta ranga imprezy i liczba ekip startujących w zawodach. To zdecydowanie jeden z największych turniejów rugby na plaży na całym świecie, który w 2015 i 2016 roku zdobył pierwszą nagrodę „Sportowa impreza roku w Sopocie”.
Turnieje Rugby Five rozgrywane są na najpiękniejszych plażach świata, w halach widowiskowo-sportowych, jak i w centralnych miejscach największych miast Europy, np. w Londynie.
Sopot Beach Rugby to doskonały sposób na popularyzację rugby, ale także promocja jej największych wartości.
Po raz pierwszy w turnieju wystąpiły dzieci i młodzież, które otrzymały pamiątkowe medale i okolicznościowe koszulki z głównym hasłem V edycji „Rugby for Heroes”.
Rugby na plaży jest grą bardzo szybką, bardzo widowiskową, bezpieczną i zrozumiałą dla każdego obserwatora.
Drużyny liczą po pięciu zawodników, za przyłożenie piłki na polu punktowym zdobywa się punkt. Stojąc na plażowym piasku, bądź będąc w kontakcie z przeciwnikiem, zawodnik ma 2 sekundy, aby podać piłkę. Połowa trwa 3-5 minut, drużyny rozgrywają 4-6 meczów w turnieju.
Memoriał od 25 lat wspiera Gmina Miasta Sopotu, a wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Sopotu – Jacka Karnowskiego, który często bierze udział w meczach rugby, a w sobotę 5 sierpnia miał ku temu kolejną okazję podczas Heroes Cup, w którym udział wzięli politycy, media, przedsiębiorcy i gwiazdy sportu.
Organizatorami Sopot Beach Rugby są Fundacja Sportu i Rekreacji Edwarda Hodury kierowana przez syna Jarosława, świetnego przed laty rugbistę, wielokrotnego reprezentanta Polski oraz MOSIR w Sopocie.
W zawodach, które miały najwyższą rangę mistrzostw Polski, tytuły obronili zwycięzcy sprzed roku. Wśród pań triumfowały Biało-Zielone Ladies. - W Sopocie zagrałyśmy w dwóch turniejach i oba wygrałyśmy. W sobotę byłyśmy najlepsze w Fitness Authority, a w niedzielę w mistrzostwach. Było świetnie! Podziękowała Karolina Jaszczyn, kapitan gdańskich rugbistek.
Po kolejny złoty medal na plaży Biało-Zielone Ladies sięgnęły w składzie: Laura Abucewicz, Karolina Jaszczyszyn, Anna Klichowska, Małgorzata Kłos, Julita Kołodziej, Aleksandra Leśniak, Hanna Maliszewska, Marlena Mroczyńska, Klaudia Oboza, Monika Pietrzak i Dagna Westfeld.
W plażowych mistrzostwach Polski mężczyzn złoto obroniła Posnania.
Trzy kolejne miejsca zajęli trójmiejscy rugbiści, srebro dla Ogniwa Sopot.
Brąz dla Lechii Gdańsk, a tuż za podium znalazła się ekipa AZS AWFiS Gdańsk.
Wspólne pamiątkowe zdjęcie przy słonecznej pogodzie zasłużenie zrobiły sobie osoby, które przyczyniły się do organizacji V Sopot Beach Rugby 2017.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz