sobota, 16 czerwca 2018

46. Memoriał Żylewicza LA w Gdańsku

Na stadionie lekkoatletycznym gdańskiej AWFiS Gdańsk został rozegrany w sobotę 15 czerwca 2018 już kolejny 46. Memoriał Żylewicza. Bieg memoriałowy na 5 tys. metrów wygrał Kamil Karbowiak (LZS Kotwica Brzeg z czasem 14:10,53. Drugie miejsce zajął Robert Głowala (GKS Wilga Garwolin) 14:11,85, trzecie Dariusz Boratyński (KS AZS AWF Wrocław) 14:13,93.
Na starcie biegu memoriałowego na 5 tys. metrów stanęło 14 zawodników, z czego 2 nie dobiegło do mety.
Z numerem startowym 304 pobiegł, nadając tempo Wojciech Sowik z AZS Łódź, który zszedł z bieżni. Z numerem 227 drugie miejsce na mecie zajął Robert Głowala.
Rzut oszczepem mężczyzn wygrał Bartosz Osewski wynikiem 79,35 m, drugie miejsce zajął Hubert Chmielak 76,45 m, obaj AZS AWFiS Gdańsk, a trzecie miejsce Dawid Kościów UKS Jantar Ustka 74,80 m.
Zwycięzca rzutu oszczepem Bartosz Osewski (AZS AWFiS Gdańsk) najlepszy swój wynik 79,35 m uzyskał w drugim rzucie. Jego rekord życiowy to: 83,89 uzyskany 13 maja 2012, na zawodach w Łodzi. Rezultat ten jest rekordem Polski w kategorii młodzieżowców (zawodników do lat 23) oraz ósmym wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki.

Zawodnikom bacznie przyglądał się gdańszczanin Leszek Walczak (na zdjęciu z prawej), który w wyniku konkursu ogłoszonego 3 września 2014, objął stanowisko trenera kadry narodowej w konkurencji rzut oszczepem kobiet i mężczyzn.

Bieg na 1500 m mężczyzn wygrał Patryk Kozłowski, nr startowy 250 (RUTL ZTE Radom) z czasem 3:44,71. Drugie miejsce zajął Andrzej Kowalczyk nr startowy 246 (WKS Wawel Kraków) 3:47,24, a trzecie Grzegorz Kunc (KS AZS AWF Kraków 3:49;33. Na zdjęciu nadaje tempo Patryk Sieradzki nr 297 (CWZS Zawisza Bydgoszcz), który biegu nie ukończył.

Na pierwszym planie na 1500 m mężczyzn Filip Janowski nr 234 (MKL Szczecin), który zajął 10 miejsce z czasem 4:04,59.

Na 3000 m kobiet - Grand Prix Gdańska, wygrała Aleksandra Hołda (AZS AWF Warszawa) 9:31,33, drugie miejsce zajęła Weronika Lizakowska (KUKS Remus Kościerzyna) 9:34,19, a trzecie Julia Pleskaczyńska (AZS UMCS Lublin) 9:41,02. Weronika i Julia uzyskały rekordy życiowe.

W skoku o tyczce kobiet wygrała Emilia Kusy (SKLA Sopot) 360 cm, drugie (na zdjęciu powyżej) Olga Czarnecka (AZS AWFiS Gdańsk) 350 cm, a trzecie Natalia Kozłowska (AZS AWFiS Gdańsk) 350 cm.

Bieg płaski na 400 m mężczyzn wygrał (nr 249) Kacper Kozłowski (KS AZS UWM Olsztyn) 46:39, drugie (nr 225) Bartłomiej Chojnowski (WKS Śląsk Wrocław) 47,56, a trzecie (nr 301 Łukasz Smolnicki (SKLA Sopot) 47,93. Cała trójka ustanowiła rekordy tegorocznego sezonu.

Bieg kobiet na 100 m wygrała Agata Forkasiewicz (KS AZS-AWF Wrocław) 11,60, drugie Katarzyna Sokólska 11:85, a trzecie Natasza Weland 12,07, obie z CWZS Zawisza Bydgoszcz.

W ramach programu integracji osób niepełnosprawnych odbyły się też wyścigi wózkarzy kobiet i mężczyzn na dystansie 1500 metrów.

Miłym akcentem 46. Memoriału Żylewicza było wręczenie Romanowi Berlikowi Medalu Prezydenta Gdańska w dowód uznania i szacunku za zasługi i wkład w rozwój gdańskiego sportu.