piątek, 8 czerwca 2018

Argentyńczyk del Potro lepszy od Chorwata Cilica

Juan Martin del Potro pokonał 7:6 (5), 5:7, 6:3, 7:5 Marina Ćilića i jako czwarty wszedł do półfinału wielkoszlemowego French Open 2018. Argentyńczyk był bardzo szczęśliwy wyrównując swój najlepszy wynik na kortach Rolanda Garrosa. O finał zagra z rozstawionym z numerem numerem jeden Hiszpanem Rafaelem Nadalem, który w meczu ćwierćfinałowym pokonał Diego Schwartzman (Argentyna, 11) 4:6, 6:3, 6:2, 6:2.
Pojedynek dwóch byłych mistrzów US Open zaczął się w środę, ale z powodu opadów deszczu został przełożony na czwartek. Już w słońcu toczył się on pod dyktando doskonale serwujących.
Obaj wysocy wzrostem tenisiści wygrywali swoje serwisy. Jednak pierwszy set zakończył się dopiero w czwartek.
Zawodnicy zaczęli po wznowieniu meczu w czwartek od stanu 6:6 w gemach i 5:5 w tie-breaku. Del Potro wygrał dwie piłki, w efekcie czego zdobył pierwszego seta.
Marin Ćilić cierpliwie atakował backhand rywala i zmuszał go do błędów. Przy stanie 4:4 Martin del Potro stracił swoje podanie popełniając podwójny błąd serwisowy.
Martin del Potro miał wielkie pretensje do jednego z  kibiców, który ponoć głośno zakasłał w momencie serwisowego wyrzutu piłki przez Argentyńczyka. W kolejnym gemie Argentyńczykowi udało się wyrównać, jednak niebawem ponownie został przełamany i przegrał drugiego seta 5:7.
W trzecim secie Chorwat szybko wyszedł na prowadzenie 3:1 i już wydawało się, że ma wszystko pod kontrolą. Jednak w tym momencie w jego grze coś się zacięło i przeciwnik brutalnie to wykorzystał. Del Potro wygrał pięć gemów z rzędu i wyszedł na prowadzenie w meczu 2:1.
Czwarty set był bardzo zacięty. Obaj tenisiści doskonale serwowali i żaden z nich nie miał choćby jednego breakpointa.
Do stanu 5:5. del Potro wywalczył aż trzy szanse na przełamanie i wykorzystał drugą z nich.
Po chwili przy aplauzie publiczności dokończył czwartego seta na swoją korzyść i wygrał ostatecznie 7:6 (5), 5:7, 6:3, 7:5.

Publiczność na stojąco wiwatowała zwycięstwo Argentyńczyka na korcie Suzanne Len Glen. Było to 13. spotkanie obu tenisistów i po raz 11. zwyciężył del Potro. W 2009 roku w walce o finał przegrał on w Paryżu z Rogerem Federerem, teraz w 2018 roku czeka go zadanie jeszcze trudniejsze. Po przeciwnej stronie siatki stanie 10-krotny zwycięzca tego turnieju, Rafael Nadal, z którym del Potro ma bilans 5:9.
W drugim półfinale rozstawiony z numerem 7 Austriak Dominic Thiem zmierzy się z Włochem Marco Cecchinato.