piątek, 21 września 2018

Prezydenci 12 największych miast apelują do rządu


Apelujemy o przyznanie metropoliom pierwszoplanowej roli w polityce kraju” - to główna teza apelu prezydentów 12 największych polskich miast, który został przedstawiony ma konferencji prasowej drugiego dnia VII. Kongresu Smart Metropolia, odbywającego się w dniach 20-21 września 2018 w Gdańsku.
Polska w aspekcie terytorialnym musi oprzeć swój rozwój na dwóch filarach: rozwoju największych ośrodków wzrostu, czyli metropoliach oraz na polityce poszerzania tych korzyści na resztę kraju czyli na regiony. Silne metropolie nie są zagrożeniem dla rozwoju pozostałych obszarów kraju, ale ich jedyną szansą na rozwój – zapewniali zgodnie członkowie zarządu Metropolii Gdańskiej – wójt Pruszcza Gdańskiego Magdalena Kołodziejczak, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
- Polityka metropolitalna nie może zmieniać się co kadencję. Dlatego apelujemy także do wszystkich kandydatów na prezydentów największych polskich miast, aby pamiętali o tym po wyborze na te ważne i odpowiedzialne funkcje – apeluje Paweł Adamowicz. Prof. Grzegorz Gorzelak uznał, iż kandydaci na prezydentów polskich miast powinni zdać sobie sprawę, że miasta to dużo więcej niż chodniki i dzielnice. To one de facto decydują o rozwoju Polski.
Apel podkreśla, że zgodnie z zapisami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (tzw. Planu Morawieckiego) po 2020 roku ruszyć ma program „ZIT Plus”. Prezydenci uważają, że niezbędnym jest, aby Obszary Metropolitalne (tzw. Związki ZIT) pozostały Instytucjami Pośredniczącymi wdrażającymi fundusze unijne w Polsce.
Metropolie to największy blokowany obecnie zasób rozwojowy w Polsce - wyłącznie z powodów politycznych.” - twierdzi poseł Nowoczesnej i były marszałek Marek Sowa. „Państwo powinno przeprowadzić na ten temat poważną debatę! Ustawa śląska była stricte polityczna. Wy nie zrobiliście? To my zrobimy. Miejmy nadzieję, że będzie ona choćby pretekstem do dalszych działań”.
- Polsce potrzebne są obszary metropolitalne, rozumiane jako silne obszary miejskie, które w znaczący sposób i w ramach partnerskiego działania oddziaływają na swoje otoczenie – twierdzi poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbracht.
W ramach kongresu przyznano coroczne Nagrody Smart Metropolii przyznawane przez Zarząd OMGGS, które w 2018 roku otrzymali Jan Olbrycht (w kategorii Ambasador metropolii), Marta Siciarek (twórczyni Centrum Wsparcia Imigrantów w Gdańsku (Lider zmiany) oraz marszałek pomorski Mieczysław Struk (Partner w działaniu).
Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 roku zgodnie z koncepcją, że w Polsce powinno istnieć 12 regionów administracyjnych, wokół 12 miast, jako biegunów trwałego rozwoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz