wtorek, 11 września 2018

Rowerowi Amatorzy na Zamku w Gniewie

Członkowie z Amatorskiej Grupy Rowerowej Tczew, już po raz kolejny uczestniczyli w V Pomorskim Święcie Wisły. Po sobotnim gwieździstym przyjeździe na Zamek w Gniewie, w niedzielę 9 września 2018, po sutym śniadaniu hotelowym, z rana pozowali do wspólnej fotografii. Wschodzące cudowne słońce i świeże powietrze, dodawały energii do przejazdu tego dnia na metę w Tczewie.
Rowerzyści wraz z rowerami udali się na dziedziniec, aby dokonać uroczystego rozpoczęcia obchodów V Pomorskiego Święta Wisły na Zamku w Gniewie.
Podjęto decyzję, że każdy zabiera swój rower i wprowadza na zamkowy dziedziniec.
Liczną grupę rowerową z Tczewa i okolic, powitali na zamkowym dziedzińcu: Ewa Czochur - wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Turystyki Kociewiak, Krzysztof Lisiecki - prezes Zamku Gniew, Andrzej Mróz - Komendant Powiatowej Straży Pożarnej oraz Tadeusz Lenz, dowódca XVII wiecznego Żółtego Regimentu Piechoty Króla Szwecji Gustawa II Adolfa, zwanego „Lwem Północy”.
W ciekawy sposób historię Zamku w Gniewie grupie rowerzystów, jak i członkom tczewskiej grupy motocyklowej Tornado, przedstawił Tadeusz Lenz, dowódca XVII wiecznego Żółtego Regimentu Piechoty Króla Szwecji Gustawa II Adolfa, zwanego „Lwem Północy”.
Nie wszyscy rowerzyści są przyzwyczajeni do dłuższego stania i kilkoro z nich musiało zająć siedzące miejsca w królewskich tronach.
Tadeusz Lenz, jako dowódca XVII wiecznego Żółtego Regimentu Piechoty Króla Szwecji Gustawa II Adolfa, zwanego „Lwem Północy”, wiele miał do powiedzenia ta temat ówczesnej historii Zamku w Gniewie.
Członkinie z Amatorskiej Grupy Rowerowej Tczew, były najbardziej zaciekawione historycznymi opowieściami o Zamku w Gniewie, jak to przechodził on z rak do rąk, zwłaszcza podczas zaborów Polski.
Kolejni rowerzyści poczuli smak rządzenia podczas zasiadania na królewskich tronach, co koniecznie trzeba było uwiecznić zdjęciami i wrzucić je w Internet.
Przed opuszczeniem zamkowego dziedzińca, poprosiłem uczestników V Pomorskiego Święta Wisły o wspólne pamiątkowe zdjęcie, ustawiwszy liczną grupę na schodach prowadzących do Refektarza.
Rowerzyści po opuszczeniu dziedzińca, poprosili jeszcze o wspólne zdjęcie z Tadeuszem Lenz, jako dowódcą XVII wiecznego Żółtego Regimentu Piechoty Króla Szwecji Gustawa II Adolfa, zwanego „Lwem Północy”.
Starterem była Ewa Czochur - wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Turystyki Kociewiak, do drugiego etapu rowerowego z Zamku w Gniewie na bulwar nad Wisłą w Tczewie.
Jednakowo ubrani członkowie z Amatorskiej Grupy Rowerowej Tczew, wspólnie mieli do pokonania około 30 km trasę.
Każdy z rowerzystów miał doczepione sakwy do swoich rowerowych bagażników. No i każdy z nich obowiązkowo jechał w rowerowym kasku.
Ustawione na terenie Zamku w Gniewie drogowskazy dokładnie wskazują gdzie znajduje się droga wyjazdowa.


1 komentarz: