piątek, 12 października 2018

Lądowisko dla helikopterów ratunkowych w Gdańsku


Wyjątkowo można było zrobić takie grupowe zdjęcie na nowym lądowisku dla helikopterów ratunkowych przy Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, tylko z okazji jego otwarcia 12 października 2018.
Poświęcenia lądowiska dokonał ksiądz Łukasz Zakrzewski z parafii pw. Chrystusa Króla, który nie żałował wody święconej, bo sam jest miłośnikiem latania i nawet na ucho potrafi rozróżnić typ lecącego samolotu. Za ministranta pomocną była Elżbieta Littwitz, specjalistka ds. organizacyjnych w biurze szpitalnego zarządu.
Dariusz Kostrzewa, prezes szpitalnego zarządu powiedział, że obok nowego lądowiska powstało też Centrum Urazowe dla Dzieci. Dzięki nowej infrastrukturze pacjent przywieziony śmigłowcem od razu trafia windą na SOR. Cała inwestycja w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku kosztowała ponad 9,5 mln zł.
Przy oddaniu do użytku nowej inwestycji nie mogło obyć się bez symbolicznego przecięcia wstęgi z udziałem od lewej: dr. nauk med. chirurga Jacka Gwoździewicza,   Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Pomorskiego Hanny Zych-Cisoń, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, Pielęgniarki Oddziałowej SOR w Szpitalu im. M. Kopernika Bożeny Pajdowskiej-Schab prezesa szpitalnego zarządu Dariusza Kostrzewy.
Budowa lądowiska rozpoczęła się we wrześniu 2017 r. Obiekt znajduje się pomiędzy budynkami nr 4, 5, 20, a więc swoją konstrukcją stalową w miejscu, w którym jest większość oddziałów, w tym SOR. Od stycznia do końca września 2018 r. SOR na Nowych Ogrodach przyjął 19 806 pacjentów do 18 roku życia – informuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus.
Płyta lądowiska o wymiarach ok. 21 m x 21 m jest umieszczona na szczycie 22-metrowej wieży wyniesionej na żelbetowej konstrukcji. Maksymalna masa startowa wynikająca z obciążenia statycznego i dynamicznego wynosi 6,4 t. Z płyty windą można zjechać na SOR.
Płyta lądowiska i budynki w jego pobliżu wyposażono w niezbędną infrastrukturę (w tym oświetlającą), zapewniającą dostęp do mediów m.in. energii elektrycznej, wody, komunikacji z SOR, ochrony przeciwpożarowej, oznakowania itp. Dzięki oświetleniu nawigacyjnemu śmigłowce będą mogły lądować także nocą.
Nowe lądowisko rozwiązuje problem, z którym od lat borykali się pracownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. LPR musiało lądować na terenie szpitala na gdańskiej Zaspie lub Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego we Wrzeszczu. Następnie pacjent był przewożony karetką do „Kopernika", co zdecydowanie wydłużało czas dowiezienia pacjenta i udzielenia mu pomocy. Często piloci musieli też lądować na skrzyżowaniu ulic 3-Maja i Armii Krajowej, tuż obok szpitala przy Nowych Ogrodach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz