niedziela, 28 października 2018

„Zielone ludziki” na Mierzei Wiślanej...


Na pierwszy rzut oka wyglądali na „Zielonych ludzików”. Byli zamaskowani w zielone ubiory, zlewające się z otoczeniem. Mieli przy sobie długie lufy, również zielone. Pomyśleliśmy, że w okresie samorządowej kampanii wyborczej śledzą wszystko to, co dzieje się blisko granicy z naszym wschodnim sąsiadem.
W powietrzu na obszarze Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”jesienią przelatują klucze żurawi. Na niebie jest to charakterystyczny układ w kształcie litery V. Lecąc nawet wysoko nad nami, dociera do nas ich charakterystyczny dźwięk jaki wydobywają ze swoich gardeł. Zrobić im zdjęcia zwykłym aparatem fotograficznym nie jest takie łatwe.
Żurawie lecą jeden za drugim w korytarzu powietrznym utworzonym przez członków stada w kształcie litery V. A wszystko po to, aby zminimalizować wydatek energetyczny. Wiadomym jest, że zmniejszony wysiłek oznacza możliwość pokonania dłuższego dystansu bez zbędnych przerw. Dobrze wiedzą o tym kolarze ścigający się w wachlarzyku na długich dystansach.
Obszar Zalewu Wiślanego i Ujścia Wisły stanowi bardzo ważne miejsce gniazdowania lub żerowania i odpoczynku dla wielu gatunków ptaków śpiewających, drapieżnych i wodno-błotnych. Dzięki licznej rzeszy obserwatorów, w tym i „Zielonych ludków”, wiedza o lokalnej awifaunie wciąż jest intensywnie uzupełniana.
Na terenie Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej i jego otuliny począwszy od roku 1962 zaobserwowano 290 gatunków ptaków, z których większość jest prawnie chroniona. Żuraw to duży ptak występujący w Europie i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,2 m przy wadze 5-6 kg. Zamieszkuje głównie tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Najczęściej polskie żurawie zimują na Półwyspie Iberyjskim, a przy srogiej zimie – w Afryce Północnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz