piątek, 12 października 2018

Miały wzięcie pieczony dzik i śledzie z Jastarni


Taki ładny okwiecony tort przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Lubieszewa, gm. Nowy Dwór Gdański (powiat nowodworski) i odebrały nagrodę 20 tys. zł, oraz puchar i dyplom za zajęcie drugiego miejsca w konkursie Piękna Wieś Pomorska.
O wiele większy tort i to kilku smakowy przygotowały i osobiście rozkrajały Iza Grudzień i Maria Piernicka z Koła Gospodyń Wiejskich we wsi Nowa Cerkiew, która za 2018 rok zajęła pierwsze miejsce w konkursie Piękna Wieś Pomorska. Odebrały one puchar i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł.
Mieszkanki nagrodzonej pierwszym miejscem wsi Nowa Cerkiew przygotowały również inne słodycze.
Po rozstrzygnięciu dorocznego konkursu na Najpiękniejszą Wieś Pomorską, zwyciężczynie ze wsi Nowa Cerkiew zaprosiły również na chleb własnego wypieku i swojskie wędliny.
Inne swojskie wędliny wystawione w ramach „Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie”, nie miały jednak dużego wzięcia wśród uczestników dorocznego konkursu, którego werdykt corocznie jest ogłaszany w Sali im. Lecha Bądkowskiego Wojewódzkiego Urzędu Pomorskiego.
Zamiast konsumpcji wędlin, niemal wszyscy uczestnicy dorocznego konkursu ustawili się w kolejce po porcję pieczonego dzika. Jako pierwsze po porcje dzika ustawiły się w kolejce członkinie 20-osobowego żeńskiego zespołu tańca i pieśni Psiotrowe Dziywuchy z gminy Morzeszczyn (powiat tczewski).
Kiedy spytałem dlaczego Psiotrowe Dziywuchy z gminy Morzeszczyn (powiat tczewski) ustawiły się w kolejce najpierw po porcje pieczonego dzika, usłyszałem w odpowiedzi, że utraciły sporo kalorii wykonując kilka tańców podczas części artystycznej w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Pieczony dzik istotnie miał największe wzięcie, a to dlatego, bo był po prostu bardzo smaczny.
Po dodatkową porcję pieczonego dzika zgłosili się także pracownicy Lasów Państwowych, którzy nie jednego żywego dzika widzieli w lasach lub na polach.
Pieczony dzik został zamówiony przez mieszkanki zwycięskiej w dorocznym konkursie wsi Nowa Cerkiew u myśliwego Juliusza Newlin-Łukowicza z Nowego Barkoczyna, który specjalizuje się w pieczeniu dzika w całości.
Podczas wspólnego poczęstunku potraw regionalnych można też było posmakować słoikowych potraw, jak pasztet z dzika czy...dorsza.
Co do ryb, to porcje śledzi przygotowano i ozdobiono ziołami oraz jadalnymi kwiatami Zofii Zienkiewicz z Ogrodnictwa Lawenda w Oruni pod kierunkiem Piotra Lisakowskiego, właściciela Restauracji „Gryfon” w Jastarni. Specjalizuje się ona w potrawach z ryb, a gównie ze szprot i śledzi.

Piotr Lisakowski właściciel Restauracji „Gryfon” przy ul. Krótkiej 5 w Jastarni, również posiada certyfikat oraz logo „Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie” i przygotowane przez niego śledzie zniknęły z półmisków najszybciej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz