poniedziałek, 8 października 2018

Makieta Wielkiej Synagogi w Gdańsku

Symbolicznego odsłonięcia makiety Wielkiej Synagogi, które miało miejsce przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w poniedziałek 8.10.2018, dokonali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz przewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku Michał Samet.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (na zdjęciu z lewej) powiedział, iż przez 52 lata, począwszy od września 1887 roku gdańszczanie wyznania mojżeszowego modlili się i spotykali w tej Wielkiej Synagodze. Ta niezwykła monumentalna budowla była znakiem dynamicznie i nowocześnie rozwijającego się Gdańska końca XIX wieku. Według spisu ludności z 1920 roku w Gdańsku mieszkało niespełna 6 tysięcy Żydów.
Michał Samet, w imieniu Gminy Żydowskiej podziękował za wykonanie makiety żydowskiej bożnicy. Stwierdził, że jest to czyn, który będzie namacalny i widoczny dla wszystkich ludzi, którzy będą odwiedzali Gdańsk. A do niego przybywa coraz więcej turystów, a zwłaszcza z Izraela.

Autorem makiety wykonanej z brązu jest rzemieślnik z Wrocławia Michał Wysocki, któremu za poniesiony trud podziękował Paweł Adamowicz. Prace trwały pół roku, bowiem bardzo ciężko było odwzorować kształt synagogi. A to dlatego, bo został po niej niedokładny plan i kilka fotografii. Michał Wysocki jest autorem również innych makiet z brązu, między innymi Ratusza Głównego Miasta czy Bazyliki Mariackiej. Wszystkie są opisane językiem Braille'a. 

Uczestnicząca w odsłonięciu makiety młodzież szkolna dowiedziała się, że w 1938 r., w efekcie prześladowań ze strony nastawionych nacjonalistycznie Niemców, po kilku próbach podpalenia bożnicy, społeczność żydowska przyjęła propozycję niemieckich władz i sprzedała wszystkie swoje nieruchomości w zamian za zgodę na emigrację. W maju 1939 r. nakazem Niemców rozebrano Wielką Synagogę. Obecnie na jej terenie znajduje się służbowy parking oraz otwarty w 2014 r. Gdański Teatr Szekspirowski.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz