wtorek, 11 kwietnia 2017

Ekwador gościł u Wybickiego w Skarszewach

W zamku joannitów w Skarszewach odbyło się kolejne spotkanie autorskie Janusza Marka Nowaka na temat jego półtoramiesięcznej wyprawy do Ekwadoru, na przełomie lutego i marca 2016 roku, i napisanej przez niego książki pt. Ekwador wzdłuż i wszerz. Po poprzednim spotkaniu w przedwojennym pałacu w Bolesławowie (również województwo pomorskie) i tym razem miejsce było szczególne. Zachowany w Skarszewach zamek gotycki został wybudowany w latach 1320-1334 przez zakon joannitów, na miejscu jeszcze starszego grodu.
Nie przypadkowo autor książki wybrał ten zamek na miejsce autorskiego spotkania, gdyż ta tematyka interesuje go od lat. Wraz ze swoim synem Mikołajem zwiedził większość zamków na Pomorzu, jak np. Człuchowie, Bytowie, Gniewie, Lęborku, Kwidzynie czy Malborku. Kilka razy uczestniczył również w dorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem.
Zamek gotycki w Skarszewach znajduje się na wzniesieniu nad rzeką Wietcisą i jego wyjątkowość polega na tym, że w średniowieczu ich właścicielami były kolejno aż dwa zakony rycerskie – joannici i Krzyżacy. W 1198 r. książę pomorski Grzymisław darował joannitom tereny, na których w 1320 r. lokowali Skarszewy – jedyne miasto tego zakonu na Pomorzu Gdańskim. Jego godłem była głowa św. Jana na misie, a nadana miastu przez joannitów nazwa – Schoeneck oznacza „Piękny zakątek”.
Za czasów krzyżackich miasto otoczono wysokim murem kamienno-ceglanym, z licznymi basztami. W 1433 r. zamek w znacznej części zniszczyli husyci. Podczas wojny trzynastoletniej, w trakcie licznych ataków, Skarszewy przechodziły z rąk do rąk, by ostatecznie przejść pod polskie panowanie w 1466 r. 
Od 1613 r. miasto było stolicą województwa pomorskiego i siedzibą sądu grodzkiego, w którym praktykował Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego.
Tablica umieszczona na zewnętrznej ścianie zamku przypomina, że Józef Wybicki (1747-1822), to autor Pieśni Legionów Polskich we Włoszech oraz słów Mazurka Dąbrowskiego, który od 26 lutego 1927 roku jest oficjalnie hymnem Rzeczypospolitej Polskiej.
W Skarszewach, oprócz średniowiecznej siatki ulic, zachowały się też obwarowania miejskie wraz z pozostałościami joannickiego zamku oraz kilkunastoma, głównie XIX-wiecznymi budowlami. Jednak najbardziej charakterystyczny jest rynek. Wokół rynku stały kamienice najbogatszych mieszkańców miasta takie jak „Dom Wojewodów” czy „Dom pod Gutenbergiem” Na rynku znajdują się najważniejsze dla mieszkańców obiekty, w tym ratusz.
Podczas rozmowy z Malwiną Hinc, dowiedzieliśmy się, że od października 2016 roku rozpoczął swoją działalność Skarszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku z siedzibą w Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Skarszewach. Spotkania ogólne odbywają się w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 16.00 Prowadzone są również zajęcia taneczno-ruchowe, malarskie, turystyczne i komputerowe.
Na koniec ponad 2-godzinnego spotkania, Janusz Marek Nowak autor książki i współautor prezentowanych na zamku gotyckim w Skarszewach 41 zdjęć o Ekwadorze, otrzymał podziękowania wraz z bukietem kwiatów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz