piątek, 28 kwietnia 2017

Klęczący pisarz Paweł Huelle

Koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza (dwa flety) pod dyrekcją Maestro Vladimira Kiradijeva, uświetnił Galę Pomorskiej Nagrody Artystycznej, która odbyła się wieczorem 27 kwietnia 2017, tradycyjnie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
Prawykonanie koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną, tak bardzo wzruszyło Pawłem Huelle, laureatem Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2016 rok, że pomimo bardzo złego stanu zdrowia z powodu spadnięcia – i to na trzeźwo jak zaznaczył - ze schodów w oliwskim domu w którym mieszka, to padł do nóg flecistce Agacie Kielar-Długosz.
Paweł Huelle, doceniony za wybitną twórczość literacką – powieści, opowiadania, sztuki teatralne, eseje – zawsze mocno związane z Gdańskiem i Pomorzem; zdołał jakoś z pomocą powstać z kolan i już na stojąco pocałunkami w dłonie składał podziękowania uroczej flecistce.
Prowadzący koncert red. Konrad Mielnik z Radia Gdańsk wyjaśnił zgromadzonej w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej publiczności, że to nie klęczący Paweł Huelle – jak by się mogło to wydawać – jest twórcą tego muzycznego dzieła. Jest nim ten drugi objawiony na scenie mężczyzna - jeden z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów – Paweł Łukaszewski.
Cały zespół, fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz oraz Maestro Vladimir Kiradijev dyrygent Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, musieli wysłuchać riposty Pawła Huelle skierowanej do red. Konrada Mielnika, że oprócz pisania ma jeszcze jeden istotny talent - grania na fortepianie, w tym i utworów Sebastiana Bacha. Stąd ta jego muzyczna wrażliwość i spontaniczne docenienie obojga flecistów.
Po takiej publicznej ripoście nadszedł czas, że bukiet kolorowych kwiatów otrzymał Maestro Vladimir Kiradijev, dyrygent Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Maestro Vladimir Kiradijev, dyrygent Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, otrzymany bukiet kolorowych kwiatów przekazał pierwszej skrzypaczce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz