środa, 26 kwietnia 2017

Statuetki „Bursztyn Polskiej Energetyki 2017”

Statuetki „Bursztyn Polskiej Energetyki 2017” zostały wręczone podczas gali zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności z okazji dorocznego V Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, który tradycyjnie odbył się w Gdańsku w dniach 25-26 kwietnia 2017..
Jako pierwszy statuetkę z rąk wiceprezydent Gdańska ds. gospodarczych Aleksandry Dulkiewicz i wicewojewody pomorskiego Mariusza Łuczyka, otrzymał Jacek Szymczak, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Podległa mu firma jest odpowiedzialna za dostarczanie ciepła do 15 mln polskich rodzin.
Wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk i wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, w asyście wiceprezes ECB Małgorzaty Różańskiej, wręczyli statuetkę przybyłemu specjalnie z Warszawy przedstawicielowi nieobecnego Piotra Naimskiego, Sekretarza Stanu KPRM, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Odczytano jego list, z którego treści wynika, że jest plan na najbliższe lata sprowadzania z Norwegii 10 mld m sześć. gazu rocznie, a także zwiększenie gazoportu w Świnoujściu na LNG z dotychczasowej pojemności 5 mld m sześć., do 7,5 mld m sześć.
Senator RP Adam Gawęda, Zastępca Przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, otrzymał statuetkę "Za konsekwentne działanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego naszego kraju".
Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki został doceniony „Za konsekwentne i skuteczne reprezentowanie interesów kraju w zakresie polityki energetycznej i gospodarczej na arenie międzynarodowej”. Wspomniał o brukselskiej wojnie dyplomatycznej co do Polski, która dąży do uniezależnienia się energetycznego od Rosji.
Prezes Zarządu PERN S.A. Igor Wasilewski „Za konsekwentne i skuteczne wdrażanie innowacyjnych i rozwojowych projektów w ramach nowej strategii PERN S.A. oraz oddanie do użytku Terminala naftowego, wiodącego przedsięwzięcia energetycznego, służącego bezpieczeństwu energetycznemu Polski”. Zapowiedział budowę rurociągu z Gdańska do Płocka.
Prezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Henryk Baranowski „Za konsekwentne i skuteczne wspieranie rozwoju polskiej energetyki poprzez rozwój i modernizację konwencjonalnych jednostek wytwórczych w oparciu o nowoczesne techniki – blok parowo-gazowy Elektrociepłowni Gorzów”.
Dawid Klimczak, Prezes Zarządu Grupy ENEA Trading Sp. z o.o. „Za skuteczne i konsekwentne działanie zwiększające bezpieczeństwo i niezależność energetyczna Polski poprzez akwizycję Elektrowni Połaniec”. W Kozienicach będzie uruchomiona elektrownia o mocy 1000 MW.
Nagrodę przyznaną dla Gminy Gniewino odebrał wójt Zbigniew Walczak, który wypomniał, że zbyt długo, bo już ponad 10 lat, trwają wznowione prace związane z podjęciem decyzji o budowie elektrowni jądrowej w jego gminie, liczącej około 7 tys. mieszkańców. Gminie, która dysponuje już elektrownią szczytowo-pompową, a zabetonowane tereny po zaprzestanej elektrowni jądrowej zostały przekształcone w Wolną Strefę Ekonomiczną.
Paweł Hryciów, Prezes Zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kołobrzegu „Za uruchomienie zasilania ujęcia wody energia pochodzącą ze źródeł fotowoltaicznych”. W planach mają pozyskiwanie energii z biogazu z przeznaczeniem jej dla potrzeb miejskiej oczyszczalni ścieków.
Nagroda Fale Innowacji dla N-ERGIA Sp. z o.o. Spin-off Pol. Śl. Nowe technologie „Za realizację projektu instalacji odzysku i zagospodarowania ciepła spalin kotłowych, zapewniająca oczyszczalnię spalin, obniżenie zużycia paliw pierwotnych i emisji CO2". Nagrodę z rąk Anny Jakub, członkini zarządu GPEC p.o. dyrektora ds. handlu, odebrał Piotr Ostrowski ze Śląska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz