środa, 5 kwietnia 2017

Pałacowe spotkanie autorskie o Ekwadorze

Jak długo trwała ta wyprawa do Ekwadoru? Jaki był koszt tej wyprawy w rozbiciu na trzech jej uczestników? Czy polecielibyście tam panowie ponownie?
Takie pytania zadała młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Bolesławowie koło Skarszew podczas spotkania autorskiego Janusza Nowaka, który opowiedział o trzyosobowej wyprawie trwającej półtorej miesiąca do tego państwa Ameryki Południowej.
Swoje spotkanie autorskie Janusz Nowak, wieloletni pedagog z wykształcenia i praktyki, wykorzystał do nawiązania dialogu z młodzieżą, zadając jej pytania związane z Ekwadorem.
Młodzież ucząca się w przepięknym przedwojennym pałacu w byłej miejscowości Modrowie, a po drugiej wojnie światowej w 1951 roku przekształconej na Bolesławiec, słuchała prelegenta z ogromną uwagą.
Dla szkolnej młodzieży zgromadzonej w pałacu w ilości około 80 osób, przy okazji była to doskonała lekcja geografii.
Podobnie jak w poprzednich dwóch takich spotkaniach autorskich Janusz Nowak zaproponował jego uczestnikom udział w konkursie na najciekawsze w ich ocenie zdjęcie. Wszyscy otrzymali po kuponie, który trzeba było wypełnić numerem wygranego zdjęcia spośród 41 prezentowanych oraz podać swoje imię i nazwisko.
Tak samo jak w poprzednich dwóch spotkaniach autorskich najwięcej 6 głosów oddano na zdjęcie oznaczone numerem 29. Z tej szóstki głosujących wylosowano jeden kupon, a wypełniła go Marzena Jaroszewska z klasy pierwszej TW specjalizacji weterynarii, która mieszka w szkolnym internacie, a na stałe mieszka w Ustce.
Autor zdjęcia nr 29 Janusz Nowak wytłumaczył gdzie zostało ono wykonane, w miejscowości Salinas, na tak zwanej Czekaladerii, na najbardziej wysuniętym na zachód skrawku Ameryki Południowej. W miejscu, gdzie fale Oceanu Spokojnego z potężną siłą rozbijają się o skalisty brzeg koloru brązowego jak czekolada.
Warto wspomnieć, że oprócz zwyciężczyni Marzeny Jaroszewskiej, która w nagrodę otrzymała dużą czekoladę o nazwie Ekwador, na zdjęcie nr 29 głos oddali także: Monika Dobkowska, Monika Drążecka, Justyna Lipińska, Bogumił Piernicki i Natalia Piotrowska.
Spośród 41 prezentowanych na szkolnych sztalugach zdjęć, kolejne miejsca zajęły: drugie nr 31 (5 głosów) oraz ex aequo nr 4 i 23 po 4 głosy.
Zdjęcia na które oddano najwięcej głosów przedstawiały wolno pasące się konie w okolicach wulkanu Cotopaxi (5 897 m npm) oraz duże ptaszyska karmiące się rybami na szerokiej plaży w rybackiej miejscowości Latacunga.
Spotkanie autorskie było też okazją do promocji książki z ekwadorskiej wyprawy napisanej przez Janusza Nowaka, a wydanej przez wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie.
Młodzież szkolna z Bolesławowa zainteresowała się książką podróżniczą pt. Ekwador wzdłuż i wszerz, zawierającą 280 stron i 250 zdjęć autorstwa Janusza Nowaka i Włodzimierza Amerskiego.
Współorganizatorem autorskiego spotkania był Alfred Portee, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Bolesławowie. Miejscowości, której nazwę z Modrow zmieniono w 1951 roku, nawiązując do Bolesława Bieruta, polskiego polityka, działacza komunistycznego, agenta NKWD, Przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej od 1944, pierwszego przywódcy Polski Ludowej, prezydenta RP od 1947, przywódcy PZPR, prezesa Rady Ministrów. Zmarł 2 marca 1956 w... Moskwie
Zespół Szkół Rolniczych w Bolesławowie mieści się w doskonale utrzymanym przedwojennym pałacu, którego właścicielem był Werner Modrow.
Wiek Zespołu Pałacowo Parkowego z 1902 roku podany jest na tablicy umieszczonej na budynku szkoły.
Przed frontonem szkoły znajduje się pomnik Józefa Rufina Wybickiego herbu Rogala – polskiego pisarza i polityka, szambelana Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku, autora słów polskiego hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego. Urodził się Józef Wybicki w 1747 roku w Będominie pod Kościerzyną. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej.
Po spotkaniu autorskim pedagog szkolny Justyna Heksel oraz Zbigniew Młyński, dyrektor administracyjny, zaprosili nas na mały poczęstunek (kanapki, ciasteczka, kawa).
Zbigniew Młyński, dyrektor administracyjny, pokazał nam budynek internatu istniejącego od 1945 roku Zespołu Szkół Rolniczych i Centrum Kształcenia Praktycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie. W internacie mieszka około 160 uczniów, w szkle uczy się 300 uczniów i około 200 osób to kursanci szkół policealnych.
Dyrektor Zbigniew Młyński podczas luźnej rozmowy powiedział nam, że co pięć lat jest współorganizatorem swoich zjazdów rodzinnych.
Najbliższy zjazd rodzinny, z udziałem około 170 osób, odbędzie się w czerwcu 2017 roku w miejscowej szkole i internacie. Gratulujemy takich jednoczących przedsięwzięć!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz