piątek, 7 kwietnia 2017

Uczniowie walczyli o bursztynowe trofea!

Prawie stu uczniów z Polski, jak i Grodna, rywalizowało o nagrody w postaci bursztynowego grzebienia, pomadki i igły.
Młodociani fryzjerzy, makijażyści i kreatorzy mody z 19 polskich szkół i jednej białoruskiej z Grodna, zaprezentowało w piątek 7 kwietnia 2017 swoje umiejętności podczas konkursów organizowanych przez Zespół Szkół Zawodowych nr 9 przy ul. Dąbrowszczaków 35 w Gdańsku.
- Jak co roku najlepsi uczniowie z całej Polski, w tym roku również z Białorusi, wzięli udział w konkursach, podczas których można było zobaczyć efekty nauki w szkołach zawodowych.
- Obecnie szkoły zawodówki podążają z duchem czasu i rozwijają w młodzieży kreatywność. Pomagają włączyć się w nurt wytyczania trendów w stylizacji i modzie – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.
- Już od nowego roku szkolnego - jeżeli Rajcy Gdańska potwierdzą oczekiwania społeczności szkolnej – ZSZ nr 9 na Przymorzu, który organizuje konkurs, zmieni nazwę na Zespół Szkół Kreowania Wizerunku i będzie to wyraźny sygnał dla gimnazjalistów, co ta placówka im oferuje. Wierzymy również, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przyspieszy pracę nad wydaniem zgody na wprowadzenie u nas zawodu – technik stylista.
- Do pani minister edukacji apeluję o odwagę, gdyż branżówki czekają na czyny i wsparcie, tak, by oferta była realną odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata, a młodzież kończąca szkołę, była konkurencyjna na rynku pracy – mówił do zebranych gości Piotr Kowalczuk.
- Czym zaskoczą nas uczniowie w tym roku? Bo to, że zaskoczą, to wiem uczestnicząc w tych finałach już od kilku lat, zapewniał wiceprezydent Gdańska.
Było pięknie, bursztynowo i z otwarciem na nowe, jak to jest w Gdańsku każdego dnia – dodał Piotr Kowalczuk.
Przed ogłoszeniem wyników trzech konkursów odbył się pokaz strzyżenia brody przez absolwenta ZSZ nr 9 sprzed 13 lat Radosława Ruska, który za swego modela wziął Michała Trzebiatowskiego, szefa zakładu fryzjerskiego Barber Shop przy ulicy Garncarskiej w Gdańsku.
Odbył się również ciekawy pokaz pary tanecznej.
W trzech konkursach: XIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów Fryzjerskich o „Bursztynowy Grzebień”, XI Ogólnopolskim Konkursie Makijażu o „Bursztynową Pomadkę” oraz VII Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszego Kreatora Mody o „Bursztynową Igłę” wzięło udział 93 uczniów z Polski i Białorusi.
Laureaci I miejsca w poszczególnych konkurencjach oprócz licznych nagród od sponsorów otrzymali również „Bursztynowe Grzebienie”, „Bursztynową Pomadkę” i „Bursztynową Igłę”.
Tegorocznym tematem w poszczególnych konkurencjach był „Ślub zaczarowany w Bursztynie”.
Podczas konkursów młodzież miała określoną ilość czasu na przygotowanie fryzur i makijażu.
Odbyły się również pokazy, podczas których zostały zaprezentowane stroje przygotowane przez młodych kreatorów mody.
- W nowym roku szkolnym wraz ze zmianą nazwy Zespół Szkół Zawodowych nr 9 w Gdańsku, planowana jest również zmiana patrona placówki. Decyzją całej społeczności szkolnej nowym patronem ma we wrześniu 2017 zostać Xymena Zaniewska.
- Była ona projektantką mody, scenografką, architektką i pedagogiem. Uznawana jest za twórcę polskiej szkoły scenografii. Jej życiorys wpisuje się idealnie w poszczególne profile klas w naszej szkole. Biorąc pod uwagę również jej postawę i działalność społeczną, m.in. udział w Powstaniu Warszawskim, przynależność do „Solidarności”, kierowanie fundacją,
- Xymena Zaniewska jako nasza patronka będzie dla młodzieży wzorcem i autorytetem – powiedziała przed kamerą TVP Gdańsk dyrektor szkoły Iwona Wirkus-Romanowska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz