niedziela, 16 kwietnia 2017

Zakopane tradycyjne święcenie wielkanocnych kosołek


W Zakopane najbardziej okazałe święcenie wielkanocnych pokarmów odbyło się w Wielką Sobotę 15 kwietnia 2017 w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Przy wejściu głównym do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, ksiądz po okazjonalnej modlitwie święcił pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych. 

W kościołach tego  dnia, na przemian słonecznego i pochmurnego, odnawiane były także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego.

Co powinna zawierać prawdziwa góralska kosołka, czyli wielkanocny koszyk? To z pewnością wiedzą dzieci z Kościeliska, które w Wielką Sobotę święciły pokarmy, a także wzięły udział w konkursie na tradycyjną wielkanocną kosołkę.
Przy asyście młodych zakopiańczyków ubranych w regionalne odświętne stroje, święcony był także ogień, paschał i woda chrzcielna.  
Dla młodych zakopiańczyków Wielka Sobota to ważny dzień w ich życiu.
Wierni chrześcijanie poświecili swoje koszyczki z pokarmem również w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przy ul. Chramcówki w Zakopane i robili sobie pamiątkowe zdjęcia.
W kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przy ul. Chramcówki w Zakopane święcono podczas mszy świętej koszyczki wypełnione pokarmem.

W Zakopane ze święconkami masowo do kościołów podążyła młodzież.

W Wielką Sobotę 15 kwietnia 2017 można też było spotkać osoby ze święconkami podczas zwiedzania Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz