poniedziałek, 7 listopada 2016

Architekt zieleni, to swoisty artysta

Taki duży rower, cały pomalowany na różowo i przystosowany do przewożenia na kierownicy w koszyku bukietowych kwiatów, jest okazałą ozdobą nowego obiektu dydaktycznego wybudowanego przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku.
Symbolicznym przecięciem wstęgi 7 listopada 2016 otwarto wrota do trzynawowej szklarni foliowej, zdalnie sterowanej przy użyciu komputera. 
Ten nowy obiekt, tworzący wielkopowierzchniową przestrzeń do nauki oraz uprawy roślin ozdobnych i użytkowych, będzie służył młodzieży miłującej otaczającą nas przyrodę.

- Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku, to jedyna taka szkoła o profilu architektury krajobrazu w całym województwie pomorskim z tak nowoczesnym zapleczem dydaktycznym. Jest to już kolejny krok na drodze rozwoju tej szkoły. Dzięki tym nowoczesnym tunelom uczniowie mogą we właściwych i inspirujących warunkach przygotowywać się do zawodu – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Gdańska. 


Cieszy fakt, że w ostatnich 10 latach na rozwój gdańskiej edukacji wydaliśmy 600 mln zł i stworzyliśmy optymalne warunki do zdobywania wiedzy. Obecnie stawiamy głównie na rozwój szkolnictwa zawodowego. Uczniowie tej szkoły uczą się profesjonalnego zarządzania naszą przestrzenią. Kończą tą szkołę z konkretnym zawodem, stwierdził wiceprezydent Piotr Kowalczuk.
Wicemarszałek pomorski Krzysztof Trawicki (na powyższym zdjęciu), przytoczył sentencję wygrawerowaną na nagrodzie Gryfa Pomorskiego „Nic nie przychodzi samo”. Odniósł to do trudu pracowników dydaktycznych, którzy kształcą młode pokolenie Polaków. Aby mieli oni jak najlepsze warunki do nauki, w najbliższych latach na rozwój szkolnictwa zawodowego zostanie w pomorskim przeznaczone 230 mln zł. A to dlatego, bo właśnie wiedza zawodowa jest najwyższą jakością.
- Nasza szkoła kształci zarówno stuosobową młodzież szkolną, jak i kilkudziesięcioosobowe grupy dorosłych. W ramach zajęć dydaktycznych, chętnie w swoich progach witamy także przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. To dla nich otwieramy swój ogród dydaktyczny i prowadzimy warsztaty ekologiczne, powiedziała Jadwiga Chys, dyrektor szkoły.
Taki obiekt, kochana młodzieży szkolna, był więc nam niezbędny do przeprowadzania, na jak najwyższym poziomie, całego procesu dydaktycznego, związanego nie tylko z realizacją podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu, czy też programu kwalifikacyjnych kursów zawodowych, ale także do budowania postaw proekologicznych wśród społeczności szkolnej – stwierdziła dyrektorka Jadniga Chys.
W ocenie dyrektorki szkoły, architekt zieleni, to swoisty artysta. Tacy właśnie artyści są absolwentami tej szkoły, jak choćby Agnieszka Hubeny-Żukowska, prowadząca Pracownię Sztuki Ogrodowej w okolicach Przywidza.

- Tunele dydaktyczne posiadają energooszczędne rozwiązania, tak w zakresie konstrukcji jak i wyposażenia, a przy tym zapewniają optymalny klimat dla uprawy roślin przez cały rok. Dobre przenikanie światła naturalnego, przystosowanie do montażu różnych rozwiązań dla upraw pod osłonami, kurtyny termoizolacyjne i cieniujące, a także wentylacja dachowa sprawiają, że obiekt ten jest nowoczesną konstrukcją, mającą zastosowanie dla wszelkiego typu upraw w ogrodnictwie, powiedziała dziennikarzom Aleksandra Gamys, kierowniczka praktyk w tej szkole.

Przedstawiła też ona gościom uroczystości zarys historii szkoły, której początki sięgają 1969 roku, kiedy wybudowano pierwszą szklarnię. Największa rozbudowa szkoły, dzięki też środkom unijnym, nastąpiła w ostatnich trzech latach, stwierdziła Gamys. 
 
Zwiedzająca nowy obiekt dydaktyczny Monika Kończyk, pomorski kurator oświaty (na powyższym zdjęciu z prawej), była pełna uznania dla technicznego rozwoju tej wzorcowej w naszym województwie szkoły zawodowej..
Obiekt został wybudowany przez firmę Agro Sur, lidera branży techniki konstrukcji szklarniowej w Polsce. Łączny koszt inwestycji to 854 tys. zł.
W części artystycznej wystąpiła młodzież szkolna, która swoim występem nawiązała do nowo oddanego do użytku obiektu.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz