czwartek, 3 listopada 2016

Ptasie mleczko najsmaczniejsze

Ptasie mleczko z musem z mango zostało uznane za najlepszy deser podczas finałowej rozgrywki III Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Literacka Kuchnia”. Odbył się on pod koniec października 2016 w Zespole Gastronomiczno-Hotelarskim w Gdańsku przy al. Legionów w Gdańsku. W tym konkursie uczestniczyły 22 dwuosobowe drużyny, w większości z województwa pomorskiego.

Pierwsze miejsce w deserach, o czym już wspominałem, zajęli Rafał Fusowski i Maciej Tarnowski (na powyższym zdjęciu od lewej), pod opieką Urszuli Kordyńskiej, z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego z Rumi
 

Dwaj reprezentanci szkoły z Rumi, pod literackim natchnieniem książki Katarzyny Michalak pt. "Kawiarenka pod Różą", startując w drugiej turze (2 razy po 11 zespołów) i oznaczeni numerem 9, przygotowali ptasie mleczko z musem i mango. Musiało ono bardzo smakować 27-osobowemu jury, skoro przyznano temu deserowi pierwsze miejsce. 
Zastanowiło mnie jednak, co sprawiło, że ptasie mleczko zostało uznane za najlepsze w tak szacownym gronie renomowanych kucharzy i cukierników?
Autorka książki tak opisuje swój deser wykonany z ptasiego mleczka. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej raz nie skosztowała ptasiego mleczka. Ta wersja jest trochę inna, ale równie delikatna i puszysta. Czekoladę zastąpiły kruche migdałowe ciasteczka, które idealnie uzupełniają się z lekkim kremem.  
Do tego deseru potrzebujemy: 200 ml śmietanki kremówki (36 proc.), 2 płaskie łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w 4 łyżkach wody, 80 g słodkiego mleka skondensowanego i kilka kruchych, maślanych ciasteczek.


Dwaj uczniowie z Rumi Rafał Fusowski i Maciej Tarnowski, do sporządzenia musu wzięli 1 mango, 1 banan, pół szklanki jogurtu naturalnego, 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę wanilii. Po obraniu mango i banana, dodali pozostałe składniki i je zblendowali. Po czym przez około godzinę schłodzili i tym musem udekorowali ptasie mleczko.


A ptasie mleczko w ten sposób przygotowali, że do rondla wlali 250 ml mleka i je zagotowali. Laskę wanilii przekroili na pół i wyskrobali ziarenka. Do mleka dodali 250 ml śmietany kremówki, ziarenka wanilii i przepołowioną laskę oraz rozpuszczoną w gorącej wodzie żelatynę. Mieszali to przez około minutę. W ten sposób przygotowane ptasie mleczko wyporcjowali i ochłodzili do uzyskania odpowiedniej konsystencji. 
Jakie to wszystko proste, a jakie smaczne, skoro pokonało 21 konkursowych konkurentów deserowych...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz