niedziela, 27 listopada 2016

Wigilijne Dzieło Pomocy DzieciomGdański Caritas był organizatorem 27 listopada 2016 roku festynu i kiermaszu przed katedrą oliwską. Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają 1993 roku. W 2000 jubileuszowym roku, Wigilijne Dzieło Caritas stało się akcją ekumeniczną, przyłączyły się do niej charytatywne organizacje Kościoła Prawosławnego i Ewangelickiego - Eleos i Diakonia.
Dużym zainteresowaniem w niedziele przed Katedrą Oliwską cieszyły się ozdoby choinkowe i świąteczne pamiątki przygotowane przez niepełnosprawnych podopiecznych Caritas.
Podczas kiermaszu przed katedrą w Oliwie można było nabyć figurę aniołów, ale przede wszystkim kupić świąteczne świece. Akcja ta polega na rozprowadzaniu charytatywnych świec bożonarodzeniowych, z których dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin.
Dzięki takim akcjom Caritasu, setki tysięcy dzieci mogły wyjechać na wakacje, otrzymać wyżywienie czy zwiększyć swoje szanse w edukacji. Wigilijna Świeca Caritas dzięki swojej popularności, stała się obok opłatka i choinki jedną z nieodłącznych części polskiego obyczaju świątecznego.
Wolontariusze i pracownicy gdańskiego Caritas częstowali wiernych ciastkami, piernikami, gorącą herbatą i bigosem z kuchni.
Gdańska Caritas apeluje też o przekazywanie nowych poszewek na poduszki. Akcja pod hasłem "Świąteczne poduszki Caritas" trwać będzie do 20 grudnia. Poszewki powinny mieć wymiar 40 x 40 cm. Można je przynosić do Centrum Wolontariatu Caritas w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Jesionowej 6a.
 - Trafią one w grudniu do osób bezdomnych, które będą uczestnikami Wigilii organizowanej w stołówce Caritas w Sopocie - zapowiada Marta Szulc, jedna z organizatorek akcji.
O festynie i kiermaszu Caritas spod katedry oliwskiej informowali w kilku wejściach na żywo dziennikarze telewizyjni Agnieszka Oszczyk i Tomasz Sieliwończyk. Podczas ich rozmowy z Martą Szulc można było się dowiedzieć, że dla osób bezdomnych Wigilia w Caritas, to najważniejsze wydarzenie tego dnia. A ofiarowana poduszka, oprócz tego co będzie do jedzenia i picia na stole, oprócz życzliwości, będzie też namiastką domu. Namiastką, którą będą mogli zabrać ze sobą, przytulić się i powspominać.  
Kilka lata temu Caritas zorganizowała zbiórkę szalików. Ponad półtora tysiąca trafiło w Święta Bożego Narodzenia do osób bezdomnych na Pomorzu.
Wolontariusze pomagający w organizacji akcji, chętnie robili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia na tle dwójki prowadzących program telewizyjny o kiermaszu gdańskiej Caritas przed katedrą oliwską.
- Chętnych do zakupu świec nie brakowało. Wiele osób przyjechało z ościennych miast, by wspomóc akcję Caritas – powiedział przed kamerami polskiej telewizji dyrektor gdańskiej Caritas ksiądz Janusz Steć. - Zakup jednej świecy, to wypoczynek dla konkretnego dziecka. Co roku wakacje mogą spędzać w górach lub nad morzem. Jest to pomoc nie do przecenienia. Udaje nam się co roku wysłać na wakacje ponad 1000 dzieci z najbiedniejszych rodzin. Tylko podczas pierwszej edycji akcji w 2004 roku rozprowadzono 4,5 miliona świec. Dzięki prowadzonej od ponad 20 lat akcji Caritas, pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz