poniedziałek, 14 listopada 2016

Święto Niepodległości w Poznaniu


11 listopada w Poznaniu, to nie tylko Imieniny Ulicy Święty Marcin, ale także obchody Święta Niepodległości. Oficjalne uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się na placu Wolności w Poznaniu .
Cały Plac Wolności zajęło wojsko. Przybyło też kilkuset poznaniaków. Najbliżej prowizorycznej sceny stały, ze swoimi banerami Klub Gazety Polskiej oraz Wielkopolska Prawica. Na uroczystości nie zabrakło też przedstawicieli samorządu.

W głównych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu, uczestniczył wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który wystrzelił pocisk z tzw. armaty prawosławnej. Wcześniej w swoim wystąpieniu przypomniał historię związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Współczesnej Polsce stawiał za wzór dwudziestolecie międzywojenne, ludzi, którzy powinni być dla nas inspiracją i wzorem. Wspomniał także, że nowoczesny patriotyzm powinien być oparty na tradycyjnych wartościach, w tym na wartościach chrześcijańskich, które „składają się na dumną historię Europy".
Tłumy poznaniaków oglądały defiladę pododdziałów, a także pokaz grupy rekonstrukcyjnej.
Część oficjalną zwieńczył apel poległych, podczas którego wymieniono bohaterów walk niepodległościowych, także powstańców wielkopolskich i śląskich. W apelu wymieniono również parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich. Wspomniano też wojskowych oraz pozostałe osoby, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej. Okazałą była defilada pododdziałów.

W defiladzie, dla przypomnienia historii, uczestniczyli wielkopolscy powstańcy.

To na tym reprezentacyjnym placu miasta zaprezentowana została poznaniakom replika samochodu pancernego Austin – Putiłow „Poznańczyk”. Został on wykorzystany do pokazów grupy rekonstrukcyjnej.

Ten zabytkowy, ale w pełni sprawny wóz bojowy zdobyty został w maju 1920 roku przez żołnierzy 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska. Był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych.
Na Placu Wolności w Poznaniu zaprezentowali się członkowie Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta.
Udział w głównych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu, był okazją do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Na Placu Wolności można było podziwiać historyczne oręże oraz stroje, które przygotowała m. in. Grupa Rekonstrukcyjna Warta. Podczas działań rekonstrukcyjnych na placu Wolności w Poznaniu pojawiło się dużo dymu.

Dużą atrakcję stanowił bardziej współczesny naszym czasom czołg pancerny, na który można było wejść odważnym dzieciom.

Ciekawscy mogli zapoznać się z bronią użytą w działaniach rekonstrukcyjnych.
Uczestnicy głównych uroczystości niepodległościowych w Poznaniu mogli zapoznać się ze stanowiskiem bojowym z lat dwudziestych minionego wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz