czwartek, 24 listopada 2016

Olivia po liftingu

Efektowną iluminację świetlną i dźwiękową można było podziwiać wieczorem w środę 23 listopada 2016 podczas uroczystości zakończenia kolejnego remontu hali sportowo-widowiskowej Olivia w Gdańsku. Tym razem kosztem około 22 mln zł naprawiona, wyczyszczona i odmalowana została elewacja. Wymienione też zostały wszystkie przeszklenia z drewnianych na aluminiowe. W środku Olivii remont przeszła maszynownia i założono monitoring całej hali.
Hala na stałe zyskała też efektowną iluminację o zmieniających się barwach, które mają podkreślać nietypową bryłę Olivii, poniekąd przypominającą statek.
Gospodarz obiektu i prezes klubu GKS Stoczniowiec Marek Kostecki (z wnukiem na rękach) powiedział, że wreszcie zniknęły szpecące banery reklamowe oraz powstał nowy parking samochodowy. A pieniądze na remont pochodzą z Ministerstwa Sportu i Turystyki, od miasta, zaś część remontu sfinansował też GKS Stoczniowiec. 
Zabierający głos wicemarszałek pomorski Krzysztof Trawicki pogratulował doprowadzenia Olivii do takiej świetności i życzył Markowi Kosteckiemu wiele zdrowia, zapewniając, że zgodnie z życzeniem szuka dla niego dobrego... weterynarza.
Tomasz Balcerowski, prezes firmy Eko Inbud zapewnił, że wszystkie prace remontowe wykonane przez jego firmę mają pięcioletnią gwarancję. W hali oprócz nowej elewacji i nowego przeszklenia, wymieniono również węzły kanalizacyjne i ciepłownicze. Z budynku zniknęły również reklamy, dzięki czemu na obiekcie zobaczyć możemy duże logo z herbem Gdańska.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Anna Sołtysiak z firmy Eko Inbud przypomnieli, ze hala sportowo-widowiskowa Olivia powstawała od 1965 r. i otwarta została w 1973 r. Obiekt projektu inżyniera Stanisława Kusia oraz architektów Macieja Krasińskiego i Macieja Gintowta, tych którzy zaprojektowali również katowicki Spodek, od początku wyróżniał się zaskakującą formą z podwieszanym dachem.
Przez dziesięciolecia Olivia była areną wielu ważnych wydarzeń i to nie tylko sportowych ale i rozrywkowych. Na największym ówcześnie krytym lodowisku w Polsce rozgrywał mecze hokejowe GKS Stoczniowiec, dwa razy odbyły się hokejowe mistrzostwa świata grupy B. Występowały tu także gwiazdy światowej sławy, jak Iron Maiden w 1986 r. czy Elton John w 1984 r.. Występowały też rewie na lodzie amerykańskie i rosyjskie. 
W 1981 r. odbył się w Olivii I Krajowy Zjazd NSZZ Solidarność. Remonty hala przeszła w latach 1995-2000 oraz 2007-2010, kiedy zakończył się generalny remont dachu hali, a który pochłonął 18 mln zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz