środa, 16 listopada 2016

Uczniowie Hipokratesa nad Motławą

Uczniowie Hipokratesa nad Motławą, to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym przy ulicy Toruńskiej w Gdańsku. Ukazuje ona dzieje medycyny gdańskiej od XVI do XVIII wieku. Wystawa czynna jest od 15 listopada 2016 do 5 lutego 2017 roku.

Współautor wystawy Adam Szarszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego udzielając wywiadu red. Bożenie Olechnowicz z TVP Gdańsk powiedział, że wystawa ma na celu przypomnienie niejednokrotnie fascynujących ludzi poświęcających się nie tylko naukom medycznym, lecz również prowadzącym badania astronomiczne, botaniczne czy historyczne. W przygotowaniu jest wydanie książki ukazującej biografie 60 gdańskich lekarzy, którzy oprócz leczenia chorych, mieli inne życiowe niejednokrotnie fascynujące zainteresowania, powiedział Szarszewski.

Gdańscy lekarze bywali także odkrywcami dalekich krain, stawali się pionierami paleontologii, zaznajamiali ludy innych kontynentów ze zdobyczami nauki i kultury europejskiej. O pasjach podróżniczych gdańskich lekarzy świadczy prezentowana na wystawie mapa świata.
Dorobek gdańskich medyków był na tyle istotny, iż w 1774 roku dzieło Johanna Adama Kulmisa zostało przetłumaczone na język japoński.
Opracowywane księgi medyczne (zdjęcie powyżej) i kontakt z wieloma ośrodkami naukowymi zachodniej Europy, nawiązywany w trakcie zagranicznych studiów i podtrzymywany przez następne lata dzięki zachowanej do dzisiaj korespondencji, spowodował, że Gdańsk doby nowożytnej stał się istotnym miejscem promieniowania nowych prądów w medycynie nie tylko na ziemie Rzeczypospolitej.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski (na zdjęciu powyżej z lewej) wspomniał, iż w miejscu w którym zorganizowano wystawę została przeprowadzona w 1613 roku pierwsza w tej części Europy publiczna sekcja zwłok.

Ta operacja otworzyła nowy rozdział w przenikaniu do powszechnej świadomości nauki o człowieku, rozumianej w sposób niezwykle nowoczesny, a jednocześnie opierającej się na tradycyjnych, głęboko humanistycznych wartościach.

Wystawę o gdańskich medykach podziwiała Hanna Zych-Cisoń, jako dotychczasowa wicemarszałek pomorska odpowiedzialna za stan służby zdrowia w naszym województwie.
Wystawa o uczniach Hipokratesa przyciągnęła też medyków i osoby jak np. Ewę Rachoń, specjalistkę od bursztynowych wystaw (na zdjęciu powyżej), które w swojej edukacji miały zajęcia z anatomii ze znakomitym profesorem Władysławem Kubikiem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wystawa powstała we współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kuratorzy wystawy Małgorzata Buchholz-Todoroska (MNG), Maria Otto (PAN BG) i Adam Szarszewski (GUMed).

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz