poniedziałek, 31 października 2016

Hiszpański Erasmus

Pokaz kuchni hiszpańskiej odbył się podczas finałowych rozgrywek III Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Literacka Kuchnia”, jaki odbył się w Gdańsku Wrzeszczu.

Michał Sieczkowski, właściciel i szef kuchni Restauracji Mercado, wspierany przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku Wrzeszczu, w której odbył się 27.10.2016 ów kulinarny konkurs, opowiedział i przygotował na miejscu kilka typowo hiszpańskich dań.
W pokazie i konsumpcji przygotowanych hiszpańskich dań uczestniczyły opiekunki i nauczycielki z 22 szkół o profilu kulinarnym, biorącym udział w ogólnopolskim konkursie.

Przyznam, że mi najbardziej smakowały podpieczone kalmary z różnym nadzieniem mięsnym.
W obiegu były książki kulinarne z opisanymi daniami hiszpańskimi, które uwieczniły aparatami biorące udział w pokazie nauczycielki.

W pokazie wzięli udział uczniowie ze szkoły gastronomiczno-hotelarskiej we Wrzeszczu, będący uczestnikami unijnego projektu Erasmus plus pn. „Polski uczeń – hiszpański staż”. Projekt został zrealizowany w Hiszpanii, przed letnimi wakacjami 2016, z udziałem łącznie 34 uczniów.
Od uczennicy Agnieszki Mijas (na powyższym zdjęciu) dowiedziałem się, że miesięczne praktyki odbyły się głównie w restauracjach i hotelach na Grenadzie, na południu Hiszpanii. Przyszli kucharze i cukiernicy mieli możliwość zdobycia praktycznych umiejętności zawodowych, rozwinąć kompetencje językowe, personalne oraz społeczne. Zostało to potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i dokumentami.
Podczas ogólnopolskiego konkursu odbyły się też warsztaty pn, „Odczarować czekoladę”. Spore zainteresowanie użytymi do produkcji czekolady składnikami wykazał Piotr Sawczenko (na zdjęciu z lewej), zastępca szefa kuchni Hotelu Mistral w Gniewinie, w którym mieszkała ekipa hiszpańskich piłkarzy podczas UEFA Euro 2012.
Czekoladę odczarowywał Paweł Górny, współwłaściciel cukierni „100% czekolady”, który przygotował też czekoladowy tort z owocami.
Jednak nie tort, lecz czekoladowe praliny cieszyły się największym zainteresowaniem uczestników pokazu.

Culinary Excellence, to kreatywne gotowanie poprowadzone przez Łukasza Miecznikowskiego, szefa kuchni w Hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto.
W kreatywnym gotowaniu uczestniczyła m.in. Monika Lewkowicz, która fachowo opowiadała reporterowi Radia Gdańsk Maciejowi Bąkowi o przygotowanych daniach z kaszy pęczak, owoców morza czy łososia w różnej postaci. Daniach przechowywanych w nowego rodzaju opakowaniach, tj. konserwowych puszkach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz