czwartek, 26 kwietnia 2018

Personal Democracy Forum Gdańsk 2018

Pytam, dlaczego? Dlaczego pochwalił się Madryt o swoim Budżecie Obywatelskim, a żadne miasto z Trójmiasta? Madrycki – jak dotychczas - wzbudził największe zainteresowanie wśród uczestników odbywającej się w Gdańsku międzynarodowej konferencji Personal Democracy Forum (26-28 kwietnia w ECS). 
Jej celem jest wymiana idei i doświadczeń związanych z zaangażowaniem w życie społeczne i polityczne oraz nowymi technologiami. Tegoroczny PDF jest organizowany pod hasłem „Przyszłość dla wszystkich”, a tematyka paneli koncentruje się wokół: godności, solidarności i sprawiedliwości.
Pierwszego dnia konferencji w panelu pt. Zaufaj mi, to ekonomia, Miguel Arana Catania z Urzędu Miejskiego w Madrycie, mówił o ich Budżecie Obywatelskim, wynoszącym 100 mln euro rocznie. U nich stworzona została kilka lat temu przestrzeń na inicjatywy społeczne. To obywatele zgłaszają swoje potrzeby i w drodze głosowania są one kierowane do realizacji. Za tą samą kwotę, jeśli na początku realizowanych było około 30 projektów rocznie, to obecnie jest ich realizowanych dziesięciokrotnie więcej. Dotyczą one także osób będących w materialnej i zdrowotnej potrzebie, ludzi zagrożonych wykluczeniem.
Miguel Arana Catania z Urzędu Miejskiego w Madrycie mówił, że jego miasto ma jedenaście miejskich placów zieleni, i to okoliczni mieszkańcy - w drodze głosowania - decydują o tym, co będzie w tych parkach się działo, jak będą one wyglądały. Mieszkańcy decydują o środowisku i mobilności swego miasta. W ten program zaangażowanych jest 400 tys. osób, tj. 20 procent madryckiej populacji. Co pocieszające – jak stwierdził – że tych zaangażowanych społecznie osób przybywa z każdym rokiem. Z ich miejskiego portalu internetowego korzysta wiele miast większości kontynentów, a także przedstawiciele 80 rządów.
Gość z Madrytu, siedzący obok Elizy Niewiadomskiej (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju), retorycznie na koniec, swego przygotowanego i znanego organizatorom wystąpienia, zapytał: - Dlaczego żadne z miast polskich nie jest członkiem naszego projektu? A ja zaś od siebie dopytuję, dlaczego na takiej międzynarodowej konferencji chwali się Madryt, a my w tej omawianej i wzbudzającej u uczestników największe zainteresowanie dziedzinie uchodzimy za kopciuszka?
Nawet prowadzący panel (na zdjęciu pierwszy od lewej) moderator Maciej Kuziemski, z European University Institute, nic nie wspomniał o Budżetach Obywatelskich choćby nawet o tych z Trójmiasta?
Pytam też prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, dlaczego w swoim wprowadzającym w międzynarodową konferencję wystąpieniu nic nie wspomniał o naszym Budżecie Obywatelskim, jakże istotnym dla rozwoju społecznej demokracji i zaangażowaniu mieszkańców w życie społeczne?
PDF jest platformą, w której aktywiści i aktywistki z całego świata dzielą się praktykami związanymi z postawami demokratycznymi, obywatelskimi i transparentności w życiu społecznym i politycznym. Po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2004 roku w Nowym Jorku, a w Polsce organizowane jest od 2013 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz