niedziela, 18 grudnia 2016

Chrystus urodził się w Katedrze Oliwskiej

Wigilia Bożego Narodzenia odbyła się 17 grudnia 2016 o godz. 15 w Gdańsku Oliwie przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Już po raz trzeci modlono się i świętowano przy dużej piaskowej szopce.
Na Oliwskiej Wigilii jak zwykle oczekiwani byli wszyscy. Jak powiedział do licznie zebranych osób Andrzej Stelmasiewicz, główny organizator wigilii, są mile widziani biedni i bogaci, mądrzy i głupi, czerwoni i czarni, słowem wszyscy, by wspólnie złożyć sobie życzenia i pośpiewać kolędy. Jak zwykle przybyli też proboszczowie oliwscy ks. Waldemar Waluk, proboszcz Archikatedry i Ojciec Albin, proboszcz kościoła M. B. Królowej Korony Polskiej.
Tegoroczną szopkę z piasku przygotowali gdańscy rzeźbiarze: Katarzyna Mikłasz, Maciej Krause, Dominika Kuczkowska i Mariusz Otta. Wszyscy są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na trzy dni przed odsłonięciem, dzieło się posypało i w pośpiechu trzeba było rzeźbić postacie na nowo.
Artyści przemienili 90 ton piasku w rzeźbę, której motywem przewodnim w tym roku jest 90. rocznica przyłączenia Oliwy do Gdańska i przesłanie „Chrystus urodził się w Katedrze Oliwskiej”. To jedyna tego rodzaju szopka w Polsce, a może i w Europie.
Fundacja Wspólnota Gdańska będąca organizatorem Oliwskiej Wigilii, oprócz zaproszenia na odsłonięcie piaskowej szopki i iluminację parkową, przede wszystkim jednak ugościła wszystkich przy wspólnym wigilijnym stole.
Dzięki oliwskim i sopockim gastronomikom były ryby w różnej postaci, włącznie z zupą rybną, pierogi, sałatki jarzynowe, bigos, barszcz z krokietami oraz różne ciasta. 
Na odchodne każdy od Wspólnoty Gdańska otrzymywał zapakowany w tekturowy rulon ścienny kalendarz na Nowy 2017 Rok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz