wtorek, 13 grudnia 2016

Sprofanowano Pomnik Poległych Stoczniowców

Sprofanowali nieznani sprawcy Pomnik Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności w Gdańsku. Na filarach pomnika 13 grudnia 2016 roku, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce około godziny 3.30 w nocy pojawiły się hasła wypisane czarną farbą.
Na miejscu pracują policjanci. Znaleziono puszkę po czarnej farbie, która ma stanowić dowód w sprawie. Policja zabezpiecza monitoring, ustala i przesłuchuje świadków. Sprawą zajmuje się policja, której przekazane zostały do wglądu materiały z kamer miejskiego monitoringu. Na miejsce dotarła ekipa Zakładu Dróg i Zieleni, która zajęła się udanym oczyszczeniem pomnika z napisów.
Pomnik Poległych Stoczniowców, upamiętniający ofiary grudnia 1970 roku, to monument w postaci trzech, wysokich na 42 m krzyży o wadze po 36 ton. Na każdym krzyżu zawieszona jest kotwica o wadze około 2 ton każda. 
Jak pamiętam, bo uczestniczyłem w tym jako gdański korespondent  PAP, pomnik przy panującym ogromnym mrozie, został odsłonięty 16 grudnia 1980 roku w pobliżu Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej wówczas im. Lenina, niedaleko miejsca, gdzie padli pierwsi czterej zabici...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz