poniedziałek, 12 grudnia 2016

Śnieżne kulki jarzynowe

Zmrożone w salaterkach sałatki jarzynowe, nawiązujące do zimowej aury, zaserwowano podczas wyboru Opiekunki Roku 2016, jaki się odbył 12 grudnia 2016 w nowym żłobku „Żagielek” przy ul. Olsztyńskiej 12 na gdańskiej Zaspie Rozstaje. Odbyło się również wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Nasz dom-nasza rodzina”, zatem zaproszonych gości było sporo.
Po oficjalnych uroczystościach było około godziny 10, kiedy wszystkich gości organizatorka konkursów Krystyna Konieczny, dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków, zaprosiła obok do sali na poczęstunek. 
Podłużnie ustawione stoły były w miarę ładnie przystrojone. Ale mimo pory raczej jeszcze śniadaniowej znajdowały się na nich dania raczej obiadowe. Oprócz rozmrażających się w pokojowym cieple półmisków sałatkowych, były też chłodne ryby w sosie greckim i bardzo słone śledzie w różnistej postaci, nawet koreczków połączonych z żółtym serem. No był też na ciepło barszcz czerwony z wysuszonymi pierożkami.


Pamiętam, że w poprzednich takich konkursach odbywających się w poszczególnych gdańskich żłobkach, to żłobkowe kuchnie przygotowywały bardzo smaczny poczęstunek. Do dzisiaj też pamiętam przepyszne dania jakie kilka lat tremu zaserwowały kucharki w Żłobku nr 6 Koszałek Opałek przy ulicy Józefa Wassowskiego 7 we Wrzeszczu, do którego za dzieciństwa prowadzali mnie rodzice.

W żłobku „Żagielek” na Zaspie Rozstaje zamówiono firmę cateringową, chyba o nazwie Dobre Smaki /?/, która - jak się dowiedziałem - ma siedzibę w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter. Przypuszczalnie w żłobku „Żagielek” nie ma kuchni i dostarczane do niego jedzenie jest cateringowe. Dobrze chociaż, że do tego żłobka nie chodzą moje wnuki...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz