poniedziałek, 12 grudnia 2016

Elfy wylosowały Opiekunkę Roku 2016

Opiekują się dziećmi i dbają o to, by maluchy się nie nudziły i nie płakały. Opiekunki pracujące w Zespole Gdańskich Żłobków mają pod swoją opieką blisko tysiąc dzieci w wieku do 3 lat. Już po raz dwunasty w ciepłej, domowej atmosferze maluchy w poniedziałek 12 grudnia, w przebraniu elfów, wybrały Żłobkową Opiekunkę Roku 2016.
O wylosowanie Opiekunki Roku spośród dwunastu nominowanych osób, poproszono dzieci w przebraniu elfów nowego żłobka „Żagielek” przy ul. Olsztyńskiej 12, na gdańskiej Zaspie Rozstaje.
Elfy miały za zadanie wybrać jeden z dwunastu dzwoneczków podtrzymywanych na tacy przez klęczącego wiceprezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotra Kowalczuka oraz kucającą przedstawicielkę Gdańskiego Zespołu Żłobków. Losowaniu przyglądał się radny Piotr Gierszewski (na drugim planie), jednocześnie rozbawiający towarzyszące mu obie panie.
Jeden z elfów wybrał dzwoneczek, pod którym schowana była niebieska karteczka z imieniem i nazwiskiem osoby, której w ten sposób nadano tytuł Opiekunki Roku 2016.. Została nią mająca 32-letni staż pedagogicznej pracy Krystyna Wojach, (na powyższym zdjęciu pośrodku) ze żłobku nr 3, Złota Rybka przy ul. Chałubińskiego 20 na Chełmie, nominowana do tego tytułu w 2011 roku. - Dla mnie najważniejsze jest, żeby dzieci nie czuły stresu kiedy są w żłobku. Zrozumiałe, że tęsknią za rodzicami, za domem. Ale dzięki ciepłu jakie mogę dzieciom dać, staram się, aby ten pobyt w żłobku był dla nich przyjemnością. Żeby przychodziły codziennie z radością. Każde dziecko traktuję jak swoje – mówi Opiekunka Roku 2016, wzruszona Krystyna Wojach.
Dwa wyróżnienia trafiły do rąk Ireny Wojach oraz Idylii Koseckiej (na zdjęciu powyżej otrzymuje dyplom od wiceprezydenta Piotra Kawalczuka). – Ja każde dziecko traktuję jak swoje, taki mam sekret mojej pracy – powiedziała uśmiechnięta i szczęśliwa z powodu wyróżnienia.
Irena Wojach jest opiekunką z 8 letnim stażem, z czego 5 lat przepracowała w „Nutce” na Zaspie. W codziennym kontakcie z maluchami stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo.
Idylla Kosecka ze żłobka „Berek” na Głównym Mieście mówi, że w pracy z dzieciakami trzeba mieć dużo pomysłów i kreatywności. Tak, by nie miały czasu na nudę.
Tytuł Opiekunka Roku przyznawany jest od 2005 roku przez Prezydenta Miasta Gdańska. Każdy żłobek (kierownik, rodzice, personel) nominuje jedną opiekunkę do Tytułu. Przy nominacji bierze się pod uwagę przede wszystkim sposób wykonywania obowiązków, czyli sprawowanie opieki nad podopiecznymi.
Spośród 12 nominowanych opiekunek na uroczystości wręczenia Tytułu, dzieci losują 1 opiekunkę, która otrzymuje tytuł (+2000 zł brutto) oraz 2 opiekunki, które otrzymują wyróżnienia (+1000 zł brutto). Wszystkie nominowane opiekunki otrzymują od Miasta po 500 zł brutto.

Nominowane do tytułu opiekunki robiły zdjęcia swoim koleżankom wylosowanym przez elfy. To miłe, że ktoś o nich pamięta i docenia, szczególnie po tylu latach pracy z dziećmi w 12 gdańskich żłobkach,
Do tytułu Opiekunka roku 2016 nominowane zostały: Alicja Dawidowicz, Barbara Ilasiewicz, Iwona Karpińska, Dorota Korzeniowska, Idylla Kosecka, Iwona Kostrzewa, Aleksandra Piernicka, Monika Słowińska, Irena Wojach, Krystyna Wojach, Maja Wrocławska, Lidia Zjeżdżałka.
Miasto Gdańsk od 2011 r. co roku pozyskuje dotacje z resortowego programu „Maluch”. W latach 2011-2013 Gmina otrzymała środki przeznaczone na prace budowlane, remontowe adaptacyjne oraz zakup wyposażenia, co pozwoliło na stworzenie 149 nowych miejsc opieki w placówkach Gdańskiego Zespołu Żłobków oraz polepszenie standardów ich funkcjonowania.
Wychodząc naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu rodzin na miejsca opieki nad dziećmi, Miasto pozyskało w 2014 r . dotację z programu „Maluch” na budowę „Dzwoneczka” – Filii Żłobka nr 3, która powstała w oparciu o system modułowy przy ul. Królewskie Wzgórze 2 .
W 2015 i 2016 r. wybudowano z udziałem dotacji z „Malucha” kolejne 2 placówki, które zostały włączone do Gdańskiego Zespołu Żłobków jako filie Żłobka nr 1 oraz Żłobka nr 4. „Bursztynek” - Filia Żłobka nr 1 mieści się przy ul. Wilanowskiej 16 natomiast „Żagielek” – Filia Żłobka nr 4 przy ul. Olsztyńskiej 12 (na zdjęciu powyżej).
W każdej z filii przygotowano miejsca dla 96 dzieci, w tym również niepełnosprawnych bądź wymagających szczególnej opieki.
Podsumowując w ciągu ostatnich 5 lat dzięki dofinansowaniu z programu "Maluch" utworzono ponad 430 nowych miejsc w gdańskich żłobkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz