środa, 28 grudnia 2016

Świąteczne spotkanie stypendystów Fahrenheita

Na co dzień studiują na uniwersytetach na całym świecie. W Oxfordzie, Cambridge, Princeton, Londynie i na innych prestiżowych uczelniach wyższych. Podczas corocznego spotkania świątecznego z przedstawicielami władz miasta Gdańska, stypendyści Fahrenheita opowiedzieli o swoich dokonaniach naukowych. Spotkanie odbyło się w środę 28 grudnia 2016 w Europejskim Centrum Solidarności.
Wiceprezydent Gdańska ds. społecznych Piotr Kowalczuk zachęcał wszystkich stypendystów do prowadzenia w internecie swoich blogów i promowania na nich miasta Gdańska, gdyż jest to jeden z wymogów otrzymanego stypendium Fahrenheita. Pod tym względem wyróżnił blog Daniela Egielmana, stypendysty nauki muzyki na uczelni w Salzburgu, który przy każdej okazji, gdziekolwiek znajdzie się na kuli ziemskiej ukazuje, że pochodzi z Gdańska. 
Piotr Kowalczuk zachęcił młodych stypendystów, aby ich rodzice przystąpili do tworzącego się Stowarzyszenia Rodziców Stypendystów Fahrenheita. Wszystkim obecnym na świątecznym spotkaniu wręczył upominki w postaci książkowego formatu kalendarze na 2017 rok oraz nowo wydanego albumu Muzeum II Wojny Światowej.
Członkini stypendialnej kapituły prof. Maria Mendel z Uniwersytetu Gdańskiego przypomniała, iż program stypendialny ruszył w 2005 roku z inicjatywy Prezydenta Gdańska. Celem stypendium jest umożliwienie najzdolniejszym absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, będących mieszkańcami Gdańska, podjęcie studiów na renomowanych uczelniach zagranicznych. Dotychczas przyznano 342 stypendiów na łączną kwotę prawie 8,5 mln zł. Profesor Maria Mendel doceniła rolę gdańskich ambasadorów jaką pełnią nasi młodzi stypendyści rozsiani niemal po całym świecie. Ich główną zaletą jest kreatywność i chęć zmieniania na lepsze otaczającego nas świata - dodała.
Stypendyści mieli za zadanie w krótkim czasie opowiedzenia o swoich poczynaniach na rzecz swoich dokonań naukowych. Jako pierwszy zaprezentował się Aleksander Spychała (na powyższym zdjęciu), który jest zatrudniony w dziale technologii samochodowej firmy o marce ford. W gimnazjum nr 31 na Niedźwiedniku wraz z nauczycielem informatyki Wojciechem Terechą prowadzi on cotygodniowe warsztaty z zakresu STEM, tj. zwiększenia zaangażowania młodzieży w wieku 13-18 lat w obszar Nauki, Technologi, Inżynierii i Matematyki.
Dwaj stypendyści, od lewej Adam Malagowski i Samuel Kozłowski, prowadzą w ramach Gdańskich Dni Nauki różnotematyczne zajęcia m.in. z korzyści wynikających z projektowania architektonicznego przy zastosowaniu programów komputerowych. Zaprosili osoby zainteresowane nowinkami naukowymi na swoje wykłady, które odbędą się w Gdańskim Centrum Hewelianum w terminie 3-4 kwietnia 2017.
Stypendysta Daniel Egielman, studiujący grę na klasycznej gitarze w Salzburgu, swoją wiedzę przekazuje muzykom podczas warsztatów organizowanych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia przy ul. Gnilnej w Gdańsku. Takie warsztaty planuje przeprowadzać w innych miastach Polski.
Zuzanna Wężyk również studiuje muzykę w Salzburgu i jest ona organizatorem na gdańskich Stogach, skąd pochodzi, licznych copiątkowych koncertów muzyki klasycznej. Odbyło się już 40 takich koncertów z udziałem jej znajomych muzyków przyjeżdżających z ochotą do Gdańska na jej zaproszenie.
Na powyższym zdjęciu od lewej Joanna Wolska, Daniel Krajnik i Adam Małagowski m.in. organizują w gdańskich szkołach spotkania promujące projekt Mentorship. Pracują nad wydaniem wspólnego bloga dla wszystkich gdańskich stypendystów.
Na koniec spotkania, poprzedzonego projekcją krótkich migawek ze świątecznych jarmarków w Edynburgu, Salzburgu, Manchesterze i Londynie, czwórka gdańskich stypendystów wykonała trzy kolędy Cicha noc, Bóg się rodzi i Gdy Śliczna Panna. 
Kwartet wystąpił w składzie, od lewej: flet – Natalia Egielman, gitara klasyczna - Daniel Egielman, wiolonczela - Bartosz Kaczmarski, śpiew – Zuzanna Wężyk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz