wtorek, 13 grudnia 2016

Wiatrołapu brakuje w „Żagielku”


Skutecznego wiatrołapu brakuje w nowo wybudowanym żłobku „Żagielek” przy ul. Olsztyńskiej 12 na gdańskiej Zaspie Rozstaje. Gościłem w nim 12 grudnia na wyborze Opiekunki Roku 2016 oraz na rozstrzygnięciu konkursu plastycznego „Nasz Dom – Nasza Rodzina” skierowanego do podopiecznych 12 placówek Gdańskiego Zespołu Żłobków.

Zajmowałem miejsce siedzące w pierwszym rzędzie, to pierwsze od strony wejścia do budynku żłobka. Co jakiś czas przeszywało nas, a zwłaszcza mnie chłodne powietrze. Od tego zimna siedząca obok mnie urocza blondynka chciała się nawet przesiąść, ale nie było wolnego miejsca. Te chłodne podmuchy powietrza tworzyły się po każdym otwarciu drzwi wejściowych. Mnie tak zawiało, że odczuwałem ból prawego ramienia, co uniemożliwiło mi grę w tenisa.
Z tych drzwi korzystali rodzice przyprowadzający swoje pociechy do żłobka. Obok nas rozbierali je z wierzchnich okryć i paradując pomiędzy nami a frontowymi drzwiami odprowadzali do pobliskich sal przeznaczonych dla dzieci. 
W centralnej części obiektu jest atrium czyli sala o podwyższonym suficie pełniąca funkcję auli, miejsca spotkań i występów. I właśnie do tego atrium docierają podmuchy chłodnego powietrza za każdym otwarciem drzwi. Tego dnia był chłodny wiatr południowo-wschodni, a więc z tej strony po której znajdują się frontowe drzwi. W pewnym momencie do środka zawiało nawet gradowym śniegiem.

Opuszczając żłobek „Żagielek” usłyszałem od niektórych gości i pracownic, że przydałby się wiatrołap, bo czasami z napierającego do środka chłodu jest nie do wytrzymania. Obiekt został oddany do użytku 18 kwietnia 2016 i dopiero teraz jego użytkowników czeka pierwsza zima. Brak wiatrołapu z pewnością ujemnie wpłynie poprzez zaziębienia na frekwencję dzieci i personelu.

Warto przypomnieć, że najpierw stanął „Bursztynek” na gdańskim Ujeścisku, przy ul. Wilanowskiej 16. Został wbudowany i wyposażony ze środków finansowych pozyskanych z ministerialnego programu „Maluch 2015 moduł I” (3 392 984 zł) przy udziale Miasta: 338 155,75 zł. Całkowita wartość inwestycji to 3 731 139,75. zł. 
Żagielek” został wbudowany w tej samej technologii i wyposażony ze środków finansowych pozyskanych z tego samego programu (3,3 mln zł, a całkowity koszt inwestycji to 4,2 mln zł). 
Budynek wykonany został przez firmę Ekoinbud w nowoczesnej, energooszczędnej i przyjaznej dla środowiska technologii, z gotowych paneli ściennych, stropowych oraz dachowych o wysokich parametrach izolacyjnych, co ma się przełożyć na niskie koszty utrzymania i eksploatacji. Dodatkowo materiały użyte do budowy, są materiałami pochodzenia naturalnego – to drewniane panele wykonywane przez firmę STEICO z Czarnej Wody, dzięki czemu są zdrowe i bezpieczne.
Wiatrołap – jak wyjaśnia jedna z firm budowlanych - to pomieszczenie usytuowane między drzwiami wejściowymi a tymi prowadzącymi do części mieszkalnej. Jego najważniejszym zadaniem – jak sama nazwa wskazuje – jest zatrzymywanie wiatru wpadającego do środka. Stanowi też barierę dla zimna i wilgoci oraz bufor, w którym zostaje brud naniesiony z zewnątrz. Tu również zostawiamy obuwie, wierzchnie okrycia i parasole. Jeśli pozwala na to miejsce, w wiatrołapie można urządzić niewielką garderobę, przechowywać rower lub dziecięcy wózek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz