sobota, 10 grudnia 2016

Rugby Tag w sopockich szkołach ?


- Najtrudniej jest mi przekonać licealistki do wzięcia udziału w zajęciach z rugby. Mimo to udało mi się wyłonić 14-osobową grupę, głównie sopockich ale gimnazjalistek, w tym czterech z Gdańska, które są zmotywowane do tego, aby nawet codziennie chodzić na treningi. A obejmują one przede wszystkim ćwiczenia ogólnorozwojowe, czyli poprawiające naszą fizyczną kondycję - mówi mi rugbysta Jarosław Hodura. Jest on prezesem Fundacji Sportu i Rekreacji Edwarda Hodury (czyli swego ojca), której głównym celem jest promocja i rozwój tej dyscypliny sportu.

Dyscypliny, która po 92 latach przerwy ponownie w 2016 roku była rozgrywana na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Ale nie 15-osobowymi zespołami, lecz „siódemkami”. Uczestniczyło w nich po dwanaście najlepszych zespołów liczących maksymalnie po dwunastu zawodników. Wśród kobiet wygrała Australia, przed Nową Zelandią i Kanadą. Natomiast wśród mężczyzn najlepsi okazali się rugbyści z Fidżi, dla którego to państwa był to pierwszy w historii zdobyty medal olimpijski. Drudzy byli rugbyści z Europy tj. z Wielkiej Brytanii, a trzecie miejsce zajęła RPA.
Jarosław Hodura ma nadzieję, że dzięki włączeniu „siódemek” rugby do igrzysk olimpijskich, będą one coraz bardziej popularne również wśród polskiej młodzieży. I dlatego wdraża tą dyscyplinę sportu do sopockich szkół. Od 10 lat prowadzi fundację, co roku organizując dla młodzieży memoriał rugby. Początkowo na stadionie Ogniwa Sopot, a od 4 lat na plaży w Sopocie.
Najtrudniej jest z naborem do sekcji juniorskich w klubie Ogniwo Sopot oraz Biało Zielone Ladies Gdańsk.
Dlatego pierwszy pokazowy trening z udziałem 30 osobowej grupy licealistek oraz reprezentantek i reprezentantów Polski odbył się w początkach grudnia 2016 w Zespole Szkół Handlowych w Sopocie. Cykliczne zajęcia rozpoczną się w sopockich szkołach od stycznia 2017 roku. W marcu 2017 w salach gimnastycznych, a w maju na stadionie Ogniwa Sopot, planuje się zorganizować turnieje rugby, które obejmą 14 sopockich szkół. Trudno się z tym rugby przebić, ponieważ nie ma ujętej nauki gry w rugby w programach szkolnych.
Jak twierdzi Hodura w 150 krajach, w tym i europejskich, jest masowo uprawiane rugby. Będzie ono rozgrywane na igrzyskach olimpijskich 2020 roku w japońskim Tokio. 
Ponadto co cztery lata jest rozgrywany Puchar Świata w rugby, oglądany przez 4 mld ludzi na świecie. Jest to po igrzyskach olimpijskich i MŚ w piłce nożnej, trzecia najbardziej dochodowa impreza.

Warto wspomnieć, iż na sopockiej plaży 6 sierpnia 2016 r. rozegrano XXIV Memoriał im. Edwarda Hodury. Na plażowym piasku zmierzyło się 37 zespołów w trzech kategoriach.
W kategorii Elite Pań tytuł obroniły Biało-Zielone Ladies Gdańsk, w kategorii Elite Panów zwyciężyli rugbiści Posnanii, a w Sopot Beach Rugby czyli turnieju amatorów najlepsi byli Banici Poznań.

Jubileuszowy XXV Memoriał im. Edwarda Hodury zostanie rozegrany w terminie 4-6 sierpień 2017. 
Być może wystartują w nim uczniowie i uczennice z sopockich szkół/?/

Zdjęcia: MOSiR Sopot

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz