poniedziałek, 6 czerwca 2016

1. Sympozjum Budownictwa Energooszczędnego

* W Polsce obecnie obowiązują najgorsze przepisy budowlane,  
   które wymagają radykalnej zmiany.
* Budownictwo z drewna jest wyzwaniem dla polityków, 
   architektów i wykonawców.
* 210 mln zł na projekty i inwestycje termomodernizacyjne.

Takie trzy najistotniejsze wnioski nasuwają się z pierwszego sympozjum o budownictwie energooszczędnym, jakie 3 czerwca 2016 odbyło się w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. Jego organizatorami był Pomorski Klaster Drzewny Czarna Woda oraz Pracodawcy Pomorza.


Arkadiusz Gliniecki (na powyższym zdjęciu), Przewodniczący Rady Pomorskiego Klastra Drzewnego „Czarna Woda” na wstępie swojej wypowiedzi wspomniał, iż sto lat temu w budownictwie stosowano około 200 drewnianych wyrobów, obecnie ta liczba wynosi 20 tys. Mimo tego, w naszym kraju nadal w budownictwie mieszkaniowym przeważa cegła, pustak i beton. Co zrobić – zapytał retorycznie Gliniecki - aby przekonać Polaków do domów wykonanych z drewna?
W jego ocenie – jak stwierdził - na Śląsk trzeba wysłać sygnał, aby na Pomorze przyjeżdżali i osiedlali się górnicy pozostający tam bez pracy i tutaj zaczęli pracować w przemyśle drzewnym. A to dlatego, bo wiele firm tej branży potrzebuje u nas ludzi do pracy.


Takim samym propagandzistą w tym zakresie jest marszałek pomorski Mieczysław Struk (na powyższym zdjęciu), chociaż jak powiedział z żalem, on z rodziną niestety mieszka w betonie. Ale pomorskie chce się wznosić na coraz wyższy poziom technologiczny również w zakresie przemysłu drzewnego..I dlatego z europejskich funduszy w świetle strategii Europa 2020, zostaje w pomorskim przeznaczonych aż 210 mln zł na projekty i inwestycje termomodernizacyjne.
Struk – jak wspomniał - pod koniec maja 2016 gościł w Lęborku i podziwiał wybudowaną za szwajcarskie pieniądze nową elektrociepłownię dającą energię z odpadów. Marszałek zaapelował, aby inwestycji energooszczędnych było u nas coraz więcej, a Pomorze stało się wzorcowym dla całego kraju.


Tomasz Balcerowski (na zdjęciu z lewej), prezes spółki Ekoinbud wraz z architektem Wojciechem Pilawskim zapoznali uczestników sympozjum z budową przez ich firmę drewnianego żłobka w Gdańsku. Parterowy budynek powstał z gotowych elementów w okresie zaledwie 1,5 miesiąca. Powstały już takie dwa żłobki, przy ulicy Damroki i Olsztyńskiej, przy czym ten drugi - dzięki nabytemu doświadczeniu - był montowany dwa razy szybciej.


Gunter Schlagowski (na powyższym zdjęciu),z Instytutu PIBP i EO w Gdańsku, a wieloletni mieszkaniec Bremy, stanowczo stwierdził, że w Polsce obecnie obowiązują najgorsze przepisy budowlane, które wymagają radykalnej zmiany. Wprowadzana termomodernizacja umożliwi nam w kolejnych 30 latach na redukcję energii pierwotnej aż o 40 procent. My jesteśmy pierwszą generacją na Ziemi – jak powiedział mówca – która ma wiedzę i zna tą technologię termomodernizacji i ma odpowiednie rozwiązania na jej zastosowanie. W Polsce około 30 tys. budynków wymaga przeprowadzenia termomodernizacji. Głównie jako priorytet należy odpowiednio zaizolować dachy. W Niemczech od stycznia 2016 roku każdy nowo wznoszony budynek musi w 40 proc. wykorzystywać energię odnawialną OZE. To samo powinno obowiązywać w Polsce.

Prof. dr hab. Henryk Mruk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zwrócił uwagę na konieczność lepszego marketingu w Polsce o budownictwie drewnianym. Ten rodzaj budownictwa drewnianego był znany u nas od wieków czego potwierdzeniem jest rekonstrukcja średniowiecznego Grodziska Owidz koło Starogardu Gdańskiego. Obecnie budownictwo mieszkalne wykonane z drewna jest też wyzwaniem dla polityków, architektów i wykonawców.

Fot. Włodzimierz AmerskiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz