środa, 22 czerwca 2016

Lekcja historii w ECS

Do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku zostały zaproszone 22 czerwca 2016 roku panie, głównie żony, towarzyszące attaché wojskowym akredytowanym w Polsce (są u nas 53 takie przedstawicielstwa), a uczestniczące w 14. Bałtyckich Targach Militarnych BALT-MILITARY-EXPO, które odbywały się w gdańskim AmberExpo w dniach 20-22 czerwca 2016 r.


Panie powitał dyrektor ECS Basil Kerski, który urodził się w 1969 roku w Gdańsku, jego ojciec jest Irakijczykiem (część dzieciństwa spędził też w Iraku), a matka Polką. Szef gdańskiego muzeum mógł się pochwalić, że w kwietniu br. odebrał Nagrodę Muzealną Rady Europy w Strasburgu. Statuetka nazywa się "Kobieta z pięknym biustem" i jest reprodukcją dzieła surrealisty Joana Miro. Europejskie Centrum Solidarności jako pierwsza polska instytucja w historii dostało Nagrodę Muzealną Rady Europy. Jest ona przyznawana placówkom szczególnie istotnym dla dziedzictwa "starego kontynentu".


Panie towarzyszące attaché wojskowym, zaopatrzyły się w odpowiednią aparaturę nagłaśniającą, dzięki której zwiedzając ECS mogły się dowiedzieć w swoich rodzimych językach o historii Solidarności z lat osiemdziesiątych XX wieku i porywie Polaków ku wolności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz