wtorek, 28 czerwca 2016

Preludium do brazylijskiej sambyWyjątkowo radośnie cieszyła się ze zwycięstwa w biegu finałowym na 200 metrów Anna Kiełbasińska, zawodniczka SKLA Sopot, podczas 92. Mistrzostw Polski Seniorów, które w dniach 24-26 czerwca 2016 odbyły się na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy.
Na powyższym zdjęciu tak przedstawia się obraz z fotokomórki finału biegu na 200 m kobiet w Bydgoszczy.
A tak wyglądało to w rzeczywistości. Finał 200 m K został rozegrany w niedzielę 26 czerwca o godz. 18.20. Z wyraźną przewagą wygrała Anna Kiełbasińska, uzyskując czas 23,27 sek. tj. zaledwie o 0,07 setnych sekundy gorszy od minimum IAAF na sierpniowe igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.
Drugie miejsce zajęła Marika Popowicz-Drapała z CWZS Zawisza Bydgoszcz z czasem 23,56 sek.
Trzecie miejsce zajęła Agata Forkasiewicz z KS AZS AWF Wrocław (23,58), czwarte Klaudia Konopko z UKS 19 Bojary Białystok (23,81). Dopiero jako piąta minęła linię mety Marta Jesche z SKLA Sopot z czasem 23,96.
Mnie jako fotoreportera najbardziej zadziwiała swoją okazywaną radością ze zwycięstwa Anna Kiełbasińska. Przed rokiem podczas 91.MPS rozgrywanych w Krakowie, też wygrała finał biegu na 200 m z lepszym czasem, bo wynoszącym 22,94 sek. Wtedy Kiełbasińska biegała w barwach klubu AZS-AWF Warszawa. Wtedy też honoru pomorskiego sprintu broniła Marta Jeschke z SKLA Sopot, która zajmując drugie miejsce uzyskała czas 23,27, a więc taki sam jak tegoroczna zwyciężczyni, a teraz jej klubowa koleżanka Anna Kiełbasińska.
Swoje zadowolenie ze zwycięstwa na 200 m Anna Kiełbasińska nie ukrywała również stojąc na „pudle”, podczas ceremonii wręczenia medali.
Medale 92. MP Seniorów w Bydgoszczy otrzymały, na powyższym zdjęciu od lewej: srebrny Popowicz-Drapała, złoty Kiełbasińska, brązowy Firkasiewicz. Po odbiorze medali znakomicie wspólnie pozowały do pamiątkowego zdjęcia.
Po otrzymaniu złotego krążka, Anna Kiełbasińska z radością uściskała się ze swoimi rodzicami.
Na koniec, pod namową rodziców, pozowała mi osobiście, siadając z gracją na podium.
Dobrze, że pojechałem na MPS LA do Bydgoszczy, bo wreszcie miałem też możność zrobienia zdjęć czołowej polskiej sprinterce, wielokrotnej medalistce mistrzostw Polski, medalistce mistrzostw Europy juniorów na 200 m i olimpijce z Londynu (2012), a także mistrzostw świata w Pekinie 2015. W Chinach nie zdołała awansować do finału biegu na 200 metrów. Polka w swojej półfinałowej serii zajęła siódme miejsce z czasem 23,07 i pożegnała się z dalszą rywalizacją. Tempo biegu nie było najwyższe, ale holenderka Dafne Schippers i jamajka Sherone Simpson były poza zasięgiem, a Anna Kiełbasińska ostatecznie została sklasyfikowana na 21. miejscu.
Ta zawodniczka obecnie SKLA Sopot, miała na tyle cywilnej odwagi, że w lutym 2016 roku wyznała na łamach Facebooka, że walczy z poważną chorobą. Mimo tego, 25-latka chce wywalczyć przepustkę na igrzyska w Rio de Janeiro. Kiełbasińska błysnęła już jako juniorka, kiedy zajęła siódme miejsce w mistrzostwach świata juniorów na 200 metrów. W 2011 roku została młodzieżową mistrzynią Europy na tym dystansie w Ostrawie. Do tego dorzuciła brązowy krążek w biegu na 100 metrów. W 2015 roku jako pierwsza od wielu lat polska zawodniczka uzyskała na 200 metrów czas poniżej 23 sekund. Jak to oglądałem przed rokiem w Krakowie, gdy przebiegła ten dystans w 22,94 sekundy.
Ciekawe jakie uzyska czasy podczas mistrzostw Europy w Amsterdamie (5-10 lipca 2016), a przede wszystkim na XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (12-21 sierpnia 2016), w których ma wziąć udział łącznie 2005 lekkoatletów z całego świata.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz