czwartek, 16 czerwca 2016

Czerwone Gitary zainspirowały uczniów oruńskiej SP 16

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ”

Czerwonych Gitar perkusista Jerzy Skrzypczyk jest przyjacielem i sąsiadem Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdańsku Oruni. Budy, która 16 czerwca 2016 roku obchodziła jubileuszowe obchody 50-lecia istnienia. Rozpoczęły się one od wspólnego odśpiewania hymnu polskiego „Jeszcze Polska nie zginęła” i wprowadzeniu sztandaru. Skrzypczyk śpiewał najmelodyjniej, słyszałem, bo siedziałem tuż obok niego.W ramach części oficjalnej odbyło się rozdanie nagród prezydenta Miasta Gdańska i dyrektora szkoły oraz wzajemne podziękowania.Dyrektor Szkoły Nina Markiewicz– Sobieraj: - Nasza Szkoła liczy 50 lat. Ten niezwykły dla naszego środowiska czas mierzyliśmy latami kalendarzowymi i latami szkolnymi. Zdajemy sobie sprawę, że pół wieku to nie jest wiele, ale z drugiej strony właśnie w tym czasie 50 razy witaliśmy wrześniowy początek roku szkolnego, 50 razy cieszyliśmy się nadchodzącą jesienią, zimą, wiosną, początkiem lata i wakacji.Ale zatrzymajmy się na moment. Zapraszamy państwa w niezwykłą podróż w czasie. Przebiegnijmy szkolne lata, w kolejnych dziesięcioleciach przypominając sobie początki i najnowsze dzieje. Pójdźmy ścieżką szkolnych lat, począwszy od 1966 roku...Liczni goście mogli zajrzeć do kart historii ostatniej szkoły tzw. Tysiąclatki, w oparciu o scenariusz artystyczny opracowany przez kilka nauczycielek, a udostępniony mi przez Lidię Czerniak, nauczycielkę klas I-III.


Uroczystym wydarzeniem, które z czasem stało się tradycją szkoły, było pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Jubileuszowego pasowania uczniów klas I, rocznika 1966, dokonał pierwszy dyrektor tej szkoły Stanisław Zaremba. Pasowani zarecytowali: 
Nasza droga szkoło, choć cię krótko znamy, 
My pierwszoklasiści, bardzo cię kochamy.
Dajemy ci w darze, bo nam tu wesoło,
Laurkę uśmiechów - nasza pierwsza szkoło!Dziesięć długich lat minęło tak jak z bicza trzasł. Znów kochana nasza szkoła piosenką wita nas. Gwiazdki 16 wbiegły na środek sali gimnastycznej i zaśpiewały piosenkę „Gra w kolory”.Dnia 26 października 1977 roku SP 16 nadano imię pisarza Władysława Broniewskiego. Uczniowie brali udział i odnosili liczne sukcesy w konkursach recytatorskich poświęconych twórczości patrona zarówno w tych organizowanych w tej szkole jak i pozaszkolnych. Na scenę wszedł poeta wraz z uczennicą Ewą, oboje siedli przy stole, on wziął pióro, zaczął pisać i zarecytował fragment wiersza: 
Jestem sobie dziadzio maluczki,
piszę mały wierszyk dla wnuczki:
po to żebyś, Ewciu, była jak grusza w Płockuw ogrodzie mojej Matki {…}
Ewa:
Dziadku, czy ja też kiedyś będę pisać wiersze?
Broniewski:
Kiedyś może spróbujesz, ale na razie zachęcam ciebie do czytania moich utworów.Następnie poskakały ,,Zajączki”, tj. dzieci z Okienka Przedszkolnego i Perłowej Busoli.Sport był zawsze ważny w SP 16. Na dowód tego odbyły się pokazy gimnastyki artystycznej w wykonaniu absolwentek tej szkoły sióstr Ziemnickich. To one też jako uczennice często uatrakcyjniały szkolne uroczystości.Od początku lat 90-tych istniały teatrzyki „Strofka”, „Bez kurtyny”, a dziś jest Teatr Rodziców, który co roku uatrakcyjnia swoimi przedstawieniami bal karnawałowy dla dzieci. Podczas jubileuszu półwiecza w wykonaniu rodziców odbyła się muzyczna inscenizacja ,,Rzepki” Juliana Tuwima.
W 1995 roku powstał Uczniowski Klub Sportowy „Ajas”, w ramach którego uczniowie trenują zapasy w stylu klasycznym i zdobywają liczne trofea, co potwierdza powyższe zdjęcie. Wystąpili oni na muzycznym podkładzie Torreadores z opery Carmen.


40 lat szkole przybyło, a życie szkoły w dwudziesty pierwszy wiek wkroczyło. Rok 1999 był czasem ważnych zmian w szkolnictwie - zakończono system ośmioklasowej szkoły podstawowej. Na balach uczniów klas szóstych króluje polonez. Kroki tego tańca chętnie podpatrują maluchy, uczniowie z klasy drugiej.


W tym czasie język angielski stał się przedmiotem obowiązkowym. Dzięki temu uczniowie mogli nawiązywać kontakty z rówieśnikami z krajów europejskich. Wraz z zespołem tanecznym po angielsku zaśpiewały dwie uczennice Oriana i Oliwia.


Ważnym wydarzeniem było wstąpienie Polski 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej. Uczennice zagrały na fletach hymn Unii Europejskiej.


Tradycją tej szkoły jest też edukacja morska. Uczniowie zdobywali i nadal zdobywają pierwsze miejsca w ogólnopolskich konkursach wiedzy oraz praktycznych zmaganiach na wodzie. W dziesięcioleciu 1996-2006 powstał Szkolny Klub Ligi Morskiej i Rzecznej. Podczas uroczystości jubileuszowych wystąpił opiekun Klubu wraz z uczniami w strojach marynarskich i z transparentem, śpiewając piosenkę „Przechyły!”


I tym sposobem dotarto do ostatniego, wciąż trwającego dziesięciolecia. SP 16 rozwija się i pięknieje. Jej uczniowie zdobyli liczne puchary i medale.


Swoje umiejętności sportowe rozwijają na nowoczesnym kompleksie sportowym i zdobywają laury, a w przyszłości, być może, ujrzymy ich na igrzyskach olimpijskich.


W tym okresie powołany został Mały Samorząd Uczniowski. Jego inicjatywą był pokaz tańca w wykonaniu dzieci z klasy III A, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.


Swoją pasję muzyczną dzieci w SP 16 rozwijają nie tylko poprzez taniec, ale również śpiewając w szkolnym zespole wokalnym „Gwiazdki Szesnastki”. Inspiracją do jego powstania był szkolny koncert Czerwonych Gitar, który odbył się 5 marca 2015 roku. W ten niecodzienny sposób uczczono jubileusz 50–lecia istnienia tego legendarnego i bardzo znanego zespołu muzycznego.Gwiazdeczki Szesnastki” zaśpiewały dwa przeboje Czerwonych Gitar, piosenkiDozwolone od lat 18” oraz „Pluszowe niedźwiadki”.


Na koniec swego występu Gwiazdeczki porwały zasiadającego na widowni Jerzego Skrzypczyka, perkusistę Czerwonych Gitar, który jest przyjacielem i sąsiadem tej oruńskiej podstawówki.


SP 16 odgrywa ważną rolę w integracji kulturowej i wspieraniu uczniów cudzoziemskich. To szansa na poznanie innej kultury, tradycji i obyczajów. Mogliśmy zobaczyć taniec czeczeński.


Podziękowano gościom za wspólną podróż w czasie. Wszystkich sympatyków SP 16 zaproszono do wspólnego zaśpiewania piosenki pt. ,,Najwspanialsza szkoła w świecie”.


Zaproszono gości do obejrzenia wystaw i wpisów do księgi pamiątkowej.


Na koniec jubileuszowych uroczystości wszystkich gości zaproszono do szkolnej jadalni na poczęstunek. Smaczne i na kolorowo przygotowane dania przyrządziła restauracja K-2 z Borzechowa, będąca też dostawcą do szkół mleka i warzyw w ramach programów unijnych.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski  (amerski49@wp.pl)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz