piątek, 24 czerwca 2016

Twierdzy Wisłoujście codzienność w zachowanych przedmiotach

Najwytrwalsze grono miłośników Twierdzy Wisłoujście dojechało w upalny piątek 24 czerwca 2016 na otwarcie wystawy czasowej ukazującej życie codzienne toczące się na przestrzeni wieków w tym XVI wiecznym obiekcie.
Gości powitał nowy dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska dr hab. Waldemar Ossowski, archeolog podwodny, dotychczasowy pracownik Narodowego Muzeum Morskiego i profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Zapowiedział, że na sobotę 13 sierpnia planowana jest duża impreza plenerowa - bitwa morska wraz z oblężeniem od strony wody Twierdzy Wisłoujście. Trzymany w dłoniach bukiet kwiatów dyrektor dziękując podarował głównej organizatorce wystawy Katarzynie Krawczyk. 
Na zorganizowanej po raz pierwszy w murach twierdzy wystawie obrazującej życie jej mieszkańców, obecny był Adam Koperkiewicz, były dyrektor MHMG, który służył fachową radą.
Wśród zwiedzających twierdzą dostrzegłem Jacka Michalaka, zbawiciela i właściciela latarni morskiej w Nowym Porcie podczas rozmowy z Katarzyną Krawczyk, organizatorką wystawy.
Doskonałym pomysłem jest zastosowanie lupy na uwięzi pozwalającej m.in. rozszyfrować napisy na małych funkcjonujących wówczas monetach.
Na wielu przesuwanych samodzielnie podświetlanych obrazkach można zapoznać się z wizerunkami Twierdzy Wisłoujście na przestrzeni wieków. Większość z nich pochodzi ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.
Najstarszy historyczny rysunek pochodzi z 1577 roku i przedstawia oblężenie Gdańska przez wojska Stefana Batorego.
A tak przedstawia się widok Twierdzy Wisłoujście od strony Biskupiej Górki i pochodzi z 1734 roku. Wyraźne podpisy są zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Otwarta wystawa, w terminie pomiędzy 25.06-31.08.2016 r., włączona zostanie w trasę zwiedzania Twierdzy Wisłoujście.
Podczas otwarcia wystawy czasowej w Twierdzy Wisłoujście nie zabrakło rekonstruktorów z Garnizon Gdańsk w historycznych strojach z końca XVIII wieku. Za przybycie podziękowali im gospodarze twierdzy Katarzyna Krawczyk i Maciej Szczepkowski z działu konserwacji MHMG.
Jak przystało na obiekt militarny, podczas tak doniosłego dnia jakim było otwarcie wystawy obrazującej życie mieszkańców Twierdzy Wisłoujście, nie mogło zabraknąć wojskowej grochówki. Przygotowała ją w kuchni polowej Asia Minczykow wraz z mężem Wojtkiem z Redy, a dyrektorowi MHMG Waldemarowi Ossowskiemu solidną porcję podał Łukasz Nakonieczny, również mieszkaniec Redy. To oni w sezonie wycieczkowym serwują grochówkę przy bramie nr 1 na Westerplatte.
Twierdza Wisłoujście oprócz funkcji militarnych pełniła również funkcję reprezentacyjną. Była jednym z głównych punktów wizytacji dla dostojników krajowych i zagranicznych, odwiedzających Gdańsk. Wizytującymi byli królowie polscy: Zygmunt III, Władysław IV oraz Jan Kazimierz z dynastii Wazów, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński oraz SasowieAugust II i August III.
Kompleks fortyfikacyjny stanowił wizytówkę Gdańska świadczącą o jego sile i potędze. Budził podziw rozmachem realizacji założeń obronnych, uzbrojeniem, ceremoniałem reprezentacyjnym oraz wyszkoloną załogą.
Wśród mieszkańców Twierdzy Wisłoujście źródłowo poświadczeni są także jej pozostali mieszkańcy, pełniący rozmaite funkcje na rzecz stacjonujących tu żołnierzy, tj.: kapelan, kościelny, dzwonnik, nauczyciel, grabarz, felczer, sanitariusz, pisarz, ślusarz, zegarmistrz, rybacy, służący i pomocnicy oraz robotnicy.

Fot. Włodzimierz Amerski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz