środa, 29 czerwca 2016

Bursztynowe innowacje

Innowacje - słowo wytrych. Obecnie przytaczane niemal przy każdej okazji. Na konferencjach naukowych co rusz słyszymy słowo innowacje. To one mają nas doprowadzić do jeszcze większego rozwoju i dobrobytu.
A innowacje już od dawna stosują plemiona etiopskie z Doliny Rzeki Omo, jak i gdańscy bursztynnicy, o czym mogłem się też przekonać 28 czerwca 2016 roku, podczas obchodów jubileuszowych 10-lecia istnienia Muzeum Bursztynu, będącego oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz utworzenia Światowej Rady Bursztynu.
Za innowacyjny wyrób tj. bursztynową klamrę paska u spodni Zbigniewa Strzelczyka (na powyższym zdjęciu pierwszy z prawej), prezesa zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, uznał Wiesław Bielawski zastępca prezydenta Miasta Gdańska do spraw polityki przestrzennej (na powyższym zdjęciu drugi z lewej).
Wiesław Bielawski okazał się doskonałym i to szczegółowym obserwatorem, że wśród kilkudziesięciu uczestniczących w uroczystościach osób, dojrzał taki szczegół. I to gdzie? W męskich spodniach! Od zwrócenia uwagi właśnie na ten bursztynowy szczegół, wiceprezydent Bielawski rozpoczął swoje publiczne wystąpienie, za co nawet otrzymał oklaski.
Kolejną innowacją podczas tego spotkania bursztynników był okolicznościowy tort. Z zewnątrz wyglądał jakby był posypany plażowym piaskiem. Na nim był wypisany chyba plażowym patykiem napis 10 lat MUZEUM. Najbardziej intrygujący był widok różnobarwnych bryłek bursztynu przebijających się z plażowego piasku.
Z tej bursztynowej w jubileuszowym torcie innowacji, najbardziej była zaskoczona i zadowolona Ewa Rachoń (na powyższym zdjęciu z prawej), wieloletnia komisarz Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif oraz Targów Bursztynu Ambermart w Gdańsku.
Zaskoczenia taką słodką bursztynową innowacją, nie ukrywali na powyższym zdjęciu od lewej: Joanna Grążawska, dyrektor od początku powstania Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz Waldemar Ossowski, nowy dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Oboje stwierdzili, że tort o smaku truskawkowym był doskonały. Trzeba było tylko uważać, aby nie złamać sobie zębów na umieszczonych w torcie karmelowych kawałkach bursztynu.
Innowacyjne były też nagrody Bursztynowych dźwigów (na powyższym zdjęciu) wręczone najbardziej zasłużonym osobom za propagowanie tematyki związanej z bursztynem i faktu, że Gdańsk jest stolicą bursztynu.
Za innowację – w mojej ocenie - można też uznać zorganizowanie sesji plenarnej członków Światowej Rady Bursztynu w jednej z sal wystawowych Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Niejako przy okazji była możliwość obejrzeć ciekawą wystawę pn. “Biżuteria świata i fotografie Elżbiety Dzikowskiej”.
Na gościach robiły wrażenie fotografie najoryginalniejszych plemion etiopskich z Doliny Rzeki Omo, które będą prezentowane w tym muzeum do 18 września 2016 r. Podobnie jak umieszczone w innych salach liczne egzotyczne ozdoby i stroje z najodleglejszych zakątków świata.
Etiopki okazują się być również innowacyjne, bo jakież mają cudowne ozdoby swoich twarzy przypominające w wyglądzie i miodowym kolorze nasz bałtycki bursztyn. Zbiory są własnością Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Co warto wspomnieć, że Elżbieta Dzikowska w czwartek, 12 maja 2016 przyjechała do Gdańska na wernisaż tej wystawy. Ale wówczas piaskowego tortu z bursztynowymi rodzynkami nie zaserwowano...

Fot. Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz