piątek, 24 czerwca 2016

Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki WojennejKoncerty w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej uatrakcyjniły 14. Bałtyckie Targi Militarne Balt Military Expo, które w dniach 20-22 czerwca 2016 odbyły się w gdańskim AmberExpo.

 
Występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej można zobaczyć przede wszystkim w Trójmieście podczas uroczystości państwowych i wojskowych. Tradycją jest, że marynarze grają dla społeczeństwa Gdyni między innymi podczas obchodów Dni Morza w czerwcu, w rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej w listopadzie, a także zawsze i wszędzie tam, gdzie historia regionu utożsamiana jest marynarskim mundurem.


Orkiestra ta uczestniczy w życiu marynarskiego środowiska i regionu. W programach koncertów Orkiestry obok muzyki wojskowej i marynistycznej, znajdują się wybitne dzieła muzyki światowej, w atrakcyjnym, współczesnym opracowaniu.


W szyku marszowym Orkiestra wykonuje musztrę paradną, której układy przedstawiają symbole morskie. Za osiągnięcia w tej dziedzinie uhonorowana została Kryształową Buławą. W swoim dorobku posiada nagrody zdobyte na festiwalach i na konkursach, zarówno zbiorowo, jak też indywidualnie przez solistów instrumentalistów, zespoły kameralne oraz istniejące od 1982 roku big bandy.
 

Zespół ma na swoim koncie ponad 5000 tysięcy koncertów dla 5 milionów widzów i słuchaczy, przebył ponad 75 tysięcy mil morskich na okrętach, a drogą lądową już prawie milion kilometrów. Kapelmistrzem i dowódcą orkiestry jest kmdr ppor. Maciej Budziński.


Orkiestra nagrywa muzykę do radia i telewizji, wydała płytę analogową "Bałtyckie Spotkania" /1985/, kasetę audio pt. "Bal u Neptuna" /1992/ oraz trzy płyty kompaktowe w latach 1994, 1996, 1998.
Historia zespołu datuje się od 1920 roku i jest ściśle związana z tworzeniem i rozwojem Polskiej Marynarki Wojennej. Orkiestra jest powszechnie znana na Wybrzeżu, w kraju, a także zagranicą. Koncertowała między innymi w Berlinie, Sztokholmie, Kopenhadze, Helsinkach, Sankt Petersburgu, Narwiku, Oslo, Monachium, Hamburgu i Odessie. W 1998 roku, na placu Św. Piotra w Rzymie muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej MW zagrali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w XX-lecie jego pontyfikatu.


Kapelmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej MW jest kmdr ppor. Maciej Budziński. II kapelmistrz, to por. mar. Marcin Grzywacz. Dyrygentem - kmdr por. Ireneusz Stromski.


Tambourmajorem jest st. chor. mar. Grzegorz Szweczyk


Instrumenty orkiestry, to: 2 flety, 7 klarnetów, fagot, 5 saksofonów, 4 rogi, 4 trąbki, 5 puzonów, 3 instrumenty perkusyjne, 5 kornetów, 4 sakshorny, 5 tub, gitara basowa. Soliści, to: gitara solowa, fortepian, akordeon, 2 wokalistów.

Fot. Włodzimierz Amerski

1 komentarz:

  1. Panie Włodzimierzu, musi Pan zmienić zdjęcia, bo na tych zdjęciach to nie Orkiestra Reprezentacyjna MW z Gdyni. Pozdrawiam Jarosław Rywalski

    OdpowiedzUsuń