czwartek, 23 czerwca 2016

Bydgoszcz przepustką na Amsterdam i Rio de Janeiro

Jako były lekkoatleta (sprinter) jadę do Bydgoszczy, bo to miasto nad Brdą w dniach od 24 do 26 czerwca 2016 będzie gościło uczestników 92. Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Seniorów. Na starcie krajowego czempionatu pojawią się największe gwiazdy polskiej lekkoatletyki, dla których start na stadionie Zawiszy będzie szansą na uzyskanie nominacji do reprezentacji na mistrzostwa Europy w Amsterdamie (5-10 lipca 2016), a przede wszystkim na XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro (12-21 sierpnia 2016), w których ma wziąć udział łącznie 2005 lekkoatletów z całego świata.
Do Bydgoszczy w najbliższy weekend przyjedzie cała czołówka polskich lekkoatletów. Na starcie nie zabraknie zatem gwiazd sportu takich, jak rekordzistka świata w rzucie młotem Anity Włodarczyk, (na powyższym zdjęciu pozowała do zdjęcia trenerowi LA z Kociewia Januszowi Nowakowi i jego synowi Mikołajowi podczas ubiegłorocznych MP LA w Krakowie).
Z pewnością wystartuje dwukrotny mistrz globu w rzucie młotem Paweł Fajdek (na powyższym zdjęciu), czy złoty medalista mistrzostw świata z Pekinu dyskobol Piotr Małachowski.
Na bieżni bydgoskiego stadionu rywalizować będą światowej klasy średniodystansowcy na 800 m Adam Kszczot (na zdjęciu z prawej) i Marcin Lewandowski (na zdjęciu z lewej podczas MP w Krakowie 2015).
W gronie pań ścigać się będą m.in. Angelika Cichocka (z SKLA Sopot), która ostatnio zaimponowała zwycięstwem w mityngu Diamentowej Ligi oraz słynąca z waleczności Sofia Ennaoui.
O paszport na te dwie mistrzowskie imprezy musi się też postarać Marta Jeschke, dotychczas najlepsza z sopockich sprinterek, która podczas niedawnego mitingu Żylewicza na stadionie AWFiS Gdańsk nie uzyskała obiecujących czasów na 100 i 200 m.

W biegu na 400 metrów przez płotki, sopocki klub SKLA będzie reprezentował Patryk Dobek, który jak pamiętamy zajął w Pekinie 7 miejsce, a w cuglach wygrał rok temu podczas MP w Krakowie.

Oszczepnik AZS AWFiS Gdańsk Bartosz Osowski (na powyższym zdjęciu podczas rozmowy z red. Pawłem Kowalskim z Dziennika Bałtyckiego podczas Memoriału Żylewicza) legitymujący się życiówką 83,89 m, ma już zapewnione ME w Amsterdamie. Podczas Memoriału rzutem oszczepem w czwartej kolejce na odległość 80,34 m osiągnął wymagany wynik przy minimum wynoszącym 80 m. Ale aby wystartować w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, musi uzyskać minimum 83 metrów. Być może uda mu się to podczas Mistrzostw Polski w Bydgoszczy.
Niezwykle ciekawie zapowiada się konkurs pchnięcia kulą, w którym wystartują zawodnicy legitymujący się obecnie pierwszym (Michał Haratyk, 21.23), drugim (Konrad Bukowiecki, 21.14, rekord świata U20) oraz piątym (Tomasz Majewski, 20.84) wynikiem w tegorocznych tabelach europejskich.
- Pchnięcie kulą mężczyzn może być jedną z najciekawszych konkurencji mistrzostw. Po nieco słabszych występach do dalekiego pchania wrócił Michał Haratyk, a Tomek Majewski również prezentuje się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że stworzymy znakomite widowisko.
W sobotę na Memoriale Kusocińskiego znów przekroczyłem 21 metrów i czuję, że również na mistrzostwach w Bydgoszczy mogę daleko pchać. Ten konkurs zaważy o tym kto będzie reprezentował Polskę w Rio – to dodatkowa motywacja dla wszystkich startujących – mówi
Konrad Bukowiecki, który dodaje także, że nie może również doczekać się startu na stadionie Zawiszy podczas lipcowych mistrzostw świata U20.
Warto zaznaczyć, że weekendowe (24-26 czerwca) mistrzostwa Polski będą dla organizatorów próbą generalną przed lipcowymi mistrzostwami świata U20, których gospodarzem będzie właśnie Bydgoszcz. W związku z tym podczas krajowego czempionatu gościć będzie m.in. trzyosobowa delegacja IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych), ambasadorka mistrzostw świata Anna Rogowska (na zdjęciu poniżej podczas Halowych Mistrzostw Świata LA w Sopocie, 7-8 marca 2014) oraz siedmiokrotna medalistka olimpijska Irena Szewińska, która jest członkiem Komitetu Honorowego mistrzostw.
Uroczyste otwarcie 92. Mistrzostw Polski Seniorów będzie miało miejsce w piątek 24 czerwca o godzinie 17:00. Główne sesje zawodów w sobotę i w niedzielę rozpoczynać się będą o 15:45. W sobotni poranek na terenie Zawiszy rozegrany zostanie chód na 20 kilometrów, który znajduje się na liście IAAF imprez kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich Rio 2016.
Transmisję z pierwszego i drugiego dnia mistrzostw przeprowadzi telewizja internetowa KP-Sport (linki do transmisji: I dzień / II dzień). W niedzielę od 16:05 zapraszamy do śledzenia bezpośredniej relacji z mistrzostw na antenie TVP Sport.
Wszystkie informacje dotyczące mistrzostw pojawiające się w mediach społecznościowych PZLA (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube) będą oznaczone hashtagami #92mp oraz #mp2016.
Bilety (ceny od 3 złotych) na mistrzostwa Polski można kupić w wybranych salonach Empik oraz na stronie serwisu eBilet.pl. Wejściówki będą dostępne także przed sesjami zawodów
w kasach stadionu (w piątek od 11, w sobotę od 12:00 i w niedzielę od 13:00) przy ul. Gdańskiej.
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz