wtorek, 9 maja 2017

1 października 2017 odbędą się wybory do Rady Dzielnicy Zaspa Rozstaje

O „cudzie” dotyczącym dzielnicy w której mieszkam muszę zamieścić informację na swoim blogu. Otóż prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz podpisał 9 maja 2017 roku zarządzenie, na mocy którego 1 października 2017 roku odbędą się wybory do Rady Dzielnicy Zaspa Rozstaje – ostatniej dzielnicy spośród 34 gdańskich dzielnic, która jak dotychczas nie ma takiej reprezentacji. O potrzebie powołaniu takiej Dzielnicowej Rady mówiono już podczas spotkania prezydenta Gdańska z mieszkańcami Zaspy Rozstaje, które odbyło się 28 kwietnia 2015 roku.
Na zdjęciu powyżej Paweł Adamowicz podczas rozmowy 28 kwietnia 2015 roku z najaktywniejszymi mieszkańcami Zaspy Rozstaje - Markiem Monetą, szefem Osiedlowego Klubu TKKF oraz Andrzejem Kowalczysem, obecnym radnym Rady Miasta Gdańska.
Chyba jakiś cud sprawił, że wreszcie się udało i przedstawiciele mieszkańców Zaspy Rozstaje, po nieudanych kilku próbach, wreszcie 18 kwietnia 2017 złożyli wniosek o powołanie Rady Dzielnicy. Wniosek powinno poprzeć minimum 1085 osób, a poparło go - aż trudno w to uwierzyć - 1354 wyborców. Brawo! W okręgu wyborczym nr 1 – Zaspa Rozstaje – wybieranych będzie 15 radnych.
- Rady Dzielnic, to ważny partner dla miejskich instytucji. Stanowią one przykład demokracji w działaniu, to instytucje najbliższe codziennym problemom mieszkańców i świetna szkoła zaangażowania społecznego. Cieszę się, że kolejna dzielnica zrobiła ważny krok w stronę powołania swojej rady – mówił w dniu złożenia wniosku prezydent Paweł Adamowicz, a przekonywał o istocie powołania takiej Rady Dzielnicy już podczas spotkania z mieszkańcami Rozstajów dwa lata temu, bo 28 kwietnia 2015 roku.
Dziwiło mnie bardzo, że kilka prób zebrania odpowiedniej ilości podpisów na wniosku powołania takiej Rady Dzielnicy przez ówczesnego radnego Miasta Gdańska Piotra Skibę, spełzło na niczym. Zastanawiałem się, co jest tego przyczyną? Czy jakiś totalny marazm, czy jakiś bunt przeciw czemuś? To zadanie znalezienia miarodajnej odpowiedzi kieruję raczej do socjologów. Bo jak wytłumaczyć niechęć pozyskiwania co roku ustawowych miejskich dotacji pieniężnych na dzielnicowe przedsięwzięcia?
Kalendarz wyborczy
Do 1 września 2017 roku należy zgłosić do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku kandydatów na radnych, natomiast do 6 września należy zgłosić kandydatów na członków obwodowych komisji ds. wyborów do rad dzielnic.
Powołanie komisji i podanie do publicznej wiadomości o zarejestrowaniu kandydatów na radnych nastąpi do 11 września.
Do 16 września należy zgłosić kandydatów na mężów zaufania, a do 29 września do północy – zakończyć kampanię wyborczą.
Uwaga mieszkańcy dzielnicy Zaspa Rozstaje, głosowanie odbędzie się w niedzielę 1 października 2017 roku w godz. 7.00-21.00. Obecność wskazana!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz