wtorek, 2 maja 2017

Próba generalna do trasy koncertowej Nigela Kennedy’ego i Cappelli Gedanensis

Miałem niebywałą podwójną frajdę we wtorek 2 maja 2017, bo mogłem jednocześnie słuchać doskonałej muzyki i swobodnie robić zdjęcia jej wykonawcom.
Zostałem zaproszony przez Magdalenę Skorupka-Kaczmarek, (na powyższym zdjęciu z prawej) rzecznik prasową prezydenta Gdańska, do siedziby zespołu wokalno-instrumentalnego Cappella Gedanensis, przy ul. Nowe Ogrody 35.
Tematem dla zaproszonych dziennikarzy była trasa koncertowa „The New Four Seasons and My World” Nigela Kennedy’ego i Cappelli Gedanensis.
Po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim, że podczas próby generalnej, dziennikarze, fotoreporterzy i operatorzy kamer mieli swobodę poruszania się po sali prób, przemieszczając się pośród muzyków.
Największe zainteresowanie przedstawicieli mediów wzbudzał oczywiście Nigel Kennedy, którego kariera rozwija się już od ponad dwudziestu pięciu lat. Artysta, który jest uznawany za jednego z największych wirtuozów skrzypiec na świecie, a bez wahania można go nazwać najwybitniejszym skrzypkiem rodem z Wielkiej Brytanii.
W okresie całej swojej dotychczasowej kariery Nigel Kennedy podejmował się niezliczonych tras koncertowych po całym świecie, występując z najwybitniejszymi orkiestrami i dyrygentami w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, południowo-wschodniej Azji oraz Australii. Tym razem do kolejnej trasy koncertowej po Polsce dobrał sobie zespół wokalno-instrumentalny Cappella Gedanensis.
W gdańskim zespole Cappella Gedanensis m.in. do utworu "Czterech Pór Roku" A. Vivaldiego wykorzystywane są tradycyjne skrzypce.
Podczas próby Nigel Kennedy zaprezentował też projekt inspirowany muzyką Jimiego Hendrixa. Aby sprostać współczesnej muzyce, skrzypaczki z Cappelli Gedanensis grały po raz pierwszy w swoim życiu na wypożyczonych przez artystę skrzypcach elektrycznych. Jak powiedziała mi Katarzyna Rogalska, na takich skrzypcach gra się trudniej, gdyż zamiast czterech mają one pięć strun. Jest dodatkowa struna C, co powoduje, że skrzypce porównywalne są z altówką.
Oprócz gitary elektrycznej, doskonale nagłośniona była też perkusja.
Mi najbardziej spodobał się, również doskonale nagłośniony, grający solo kontrabasista.
Nigel Kennedy podczas próby miał co do poszczególnych muzyków swoje fachowe uwagi.
Dwie muzyczki po uwagach Nigela Kennedy’ego, na swoich nutach od razu naniosły stosowne znaki.
Bezpośrednio po zakończonej próbie, gdańscy muzycy z Cappelli Gedanensis między sobą dzielili się uwagami.
Co zauważyłem, ku mojemu zaskoczeniu, że po udanej próbie, Nigel Kennedy, pocałunkami w dłonie podziękował dwóm głównym skrzypaczkom z Cappelli Gedanensis, grającym po raz pierwszy na skrzypcach elektrycznych.
„The New Four Seasons and My World” to trasa, podczas której wykonywana będzie nowa aranżacja „Czterech pór roku” A. Vivaldiego. Zespół Cappelli Gedanensis uzyskał wyłączność na wykonywanie tego dzieła w Polsce. W ramach trasy odbędzie się 5 koncertów:
  • 04.05 Szczecin, 20:00, Filharmonia Szczecin
  • 06.05 Warszawa, 20:00, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
  • 08.05 Poznań, 20:00, Aula Uniwersytecka
  • 10.05 Toruń, 20:00, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
  • 12.05 Gdańsk, 20:00, Stary Maneż

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz