środa, 10 maja 2017

Pierwszy inteligentny parking na Pomorzu uruchomiła Energa

Pilotażowy inteligentny system parkowania pojazdów kołowych ruszył w Pelplinie, mieście na Pomorzu do którego lubię zaglądać. Wiodącym zabytkiem Pelplina jest Bazylika Katedralna z przełomu XIII – XIV wieku, zaliczany do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce. W tym mieście zamontowano system, który ułatwia kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego, redukuje zbędny ruch pojazdów i powstawanie korków.

Tę nową, pilotażową usługę spółka Energa Oświetlenie – jak twierdzi rzecznik prasowy Adam Kasprzyk - adresuje do gmin, które chcą się uporać z problemem coraz bardziej zatłoczonych centrów miast.
Inteligentny parking to innowacyjne rozwiązanie, które pomoże kierowcom szybko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. Funkcjonalność pozwala na poprowadzenie użytkownika za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego. System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca. Użytkownik może ustawić w aplikacji swoje preferencje parkowania, np. wielkości swojego samochodu, rodzaju miejsca czy też wybrać konkretną lokalizacje parkingu. Jeśli miejsce zostanie zajęte, aplikacja skieruje go do najbliższego wolnego.
Aplikacja SmartParking jest już dostępna na platformie Android, w sklepie Google Play tutaj. Użytkownikom systemu iOS zostanie udostępniona w ciągu najbliższych 2 tygodni.
System docelowo będzie również monitorował bezpieczeństwo na parkingach i zawiadomi służby oraz właściciela auta, gdyby została podjęta próba kradzieży. Gdy opcja jest włączona, a auto poruszy się, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub smsa. System docelowo będzie reagował także na stłuczki parkingowe i powiadamiał użytkownika o zajściu w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych. Partnerem technologicznym wdrożenia jest polska firma Comarch S.A. Partnerem technologicznym wdrożenia jest polska firma Comarch S.A., której przedstawiciele uczestniczyli w oficjalnym otwarciu pelplińskiego, inteligentnego parkingu.
Realizacja przedsięwzięcia pod nazwą „Inteligentny i Bezpieczny Parking w Pelplinie” trwała trzy miesiące. Systemem objętych jest na razie 60 miejsc parkingowych zlokalizowanych w trzech punktach miasta.
- W Pelplinie na należących do Energa Oświetlenie słupach oświetleniowych zamontowaliśmy kamery, z których obraz jest analizowany za pomocą algorytmów IVA (Intelligence Video Analytics). System przekazuje informację o wolnych miejscach parkingowych do darmowej aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonach. Już dzisiaj po zakończeniu fazy testowej rozwiązania widzimy, że równie ważną funkcję stanowić będzie element wspierania bezpieczeństwa - podczas testów zarejestrowaliśmy kilka prób kradzieży auta. Jestem przekonany, że mieszkańcy poczują się bezpieczniej wiedząc, że inteligentny system zapobiega takim sytuacjom - podkreśla Piotr Meler, prezes zarządu spółki Energa Oświetlenie, który wraz z burmistrzem Pelplina – Patrykiem Demskim dokonał otwarcia Parkingu.
Dla miasta system inteligentnego parkowania oznacza przede wszystkim zrównoważenie obłożenia, odciążenie ścisłego centrum, minimalizację zbędnego ruchu w poszukiwaniu miejsc, a tym samym poprawę bezpieczeństwa drogowego i redukcję emisji spalin. Problemy wynikające z coraz większego natężenia ruchu samochodowego mają już nie tylko wielkie aglomeracje, ale także mniejsze miasta, takie jak 8-tysięczny Pelplin. System doskonale sprawdzi się również m.in. w nadmorskich miejscowościach, które latem wobec napływu turystów, zmagają się z dużymi problemami parkingowymi.
- Wspólnie z Energą oddajemy do dyspozycji mieszkańców innowacyjny, jeden z pierwszych w Europie system informacji parkingowej, który wesprze również cele gminy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że nie tylko poprawiamy bezpieczeństwo na terenie gminy oraz ułatwiamy parkowanie, ale dzięki wdrożeniu tego rozwiązania zwiększymy również atrakcyjność turystyczną Pelplina mówi Patryk Demski, burmistrz Pelplina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz