sobota, 13 maja 2017

Adepci „królowej sportu”


W lekkoatletycznym czwórboju mistrzostw powiatu Starogardu Gdańskiego uczestniczyłem 12 maja 2017 jako samozwańczy fotoreporter. Organizatorem  był lokalny Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Najlepszy zespół wystartuje w finałach wojewódzkich XLV Igrzysk Młodzieży Szkolnej w 4-boju LA 25 maja w Chojnicach.
Starterem na powiatowych zawodach młodzieży w wieku rocznika 2004 na stadionie w Starogardzie Gdańskim, był mój wycieczkowy kompan Janusz Nowak, posiadający uprawnienia sędziowskie LA.
Jedna z zawodniczek Roksana Rogulska z SP w Skarszewach podczas rozgrzewki doznała lekkiej kontuzji, której uśmierzeniem zajęła się jej trenerka Anna Świeczkowska, absolwentka AWFiS Gdańsk z 2003 roku, która ma życiówkę biegu na 400 m 53,90 sek.
Dziewczęta jak i chłopcy w ramach czwórboju LA biegli na 60 metrów. Do ogólnej punktacji liczył się każdy wynik, nawet ten ostatni.
Startowały w powiatowym czwórboju reprezentacje czterech miejscowości: Osieczna, Skarszewy, Skórcz i Starogard Gdański. Na powyższym zdjęciu pozują uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 ze Starogardu Gdańskiego, podopieczni nauczyciela WF Andrzeja Sinickiego, absolwenta AWF w Gorzowie Wielkopolskim.
W mojej ocenie, jako byłego sprintera, ale posiadającego specjalizację LA, z czterech konkurencji czwórboju, 13-letnia młodzież najwięcej problemów miała ze skokiem wzwyż.
Podobało mi się to, że szkolne 6-osobowe reprezentacje miały jednolitego koloru stroje sportowe.
Przed rozpoczęciem skoku wzwyż odbyła się odprawa sędziowska z wytłumaczeniem jakim stylem można skakać i jaka jest kolejność zawodniczek przy oddawaniu po trzy skoki na każdej wysokości, zwiększającej się co 3 cm.
Z poszczególnych czterech konkurencji, w każdej z nich rywalizowały po dwa zespoły złożone z 6 zawodniczek.
Najwyższą wysokością jaką pokonały 13-latki, to było 123 cm. Wśród chłopców doskonałym wynikiem 163 cm wygrał Błażej Feinster z SP w Mirotkach, podopieczny trenera Wojciecha Światczyńskiego.
Dziewczęta miały problem z pokonaniem poprzeczki na wysokości 120 cm.
Z obserwacji skoku wzwyż dziewcząt można było wysnuć smutny wniosek, że młodzież na lekcjach WF zbyt mało czasu poświęca na doskonalenie tej lekkoatletycznej konkurencji.
Najwyższą wysokość 123 cm osiągnęła Oliwia Huebner z SP w Skórczu (na zdjęciu powyżej). Drugą zawodniczką, która też pokonała poprzeczkę na tej wysokości była Jowita Zymek również z SP w Skórczu. Dumna była z tych wyników ich nauczycielka WF Magda Chojnowska, absolwentka AWFiS Gdańsk, rocznik 2012.
Podczas skoku wzwyż niegroźnej kontuzji doznała jedna ze startujących 28 zawodniczek, podopieczna nauczycielki WF Anny Świeczkowskiej ze Skarszew.
Starter Janusz Nowak (na zdjęciu z lewej) wymieniał się opiniami o umiejętnościach sportowych szkolnej młodzieży z trenerem LA Wojciechem Światczyńskim ze Skórcza.
W skoku w dal, dziewczęta skakały na odległości w granicach 3,5 metra.
Stadion miejski im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim doskonale przystosowany jest do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych.
W tym czasie kiedy dziewczęta skakały w dal, chłopcy rywalizowali w biegu na 60 m. Przed każdą biegową grupą, instrukcji o tym jak reagować na komendy startera, udzielał Janusz Nowak, absolwent AWFiS Gdańsk.
Zamiast wystrzałowego pistoletu, starter używał specjalnych klepek dostrzegalnych i słyszalnych przez sędziów na mecie.
W konkurencji biegowej na krótkim dystansie najbardziej decydującym w uzyskaniu dobrego wyniku jest szybki start.
Na mecie mierzono stoperami czasy oddzielnie dla poszczególnych zawodników.  
Chłopcy skakali dalej niż dziewczęta, bo m.in. szybsi byli na rozbiegu.
Niektórzy wyżsi wzrostem chłopcy skakali na odległość ponad 4 metrów.
Oprócz biegu na 60 m, skoków w wzwyż lub w dal do wyboru oraz rzutu piłeczką palantową, ostatnią konkurencją był bieg na 1000 m chłopców i 600 m dziewcząt. Przed każdym startem instrukcji udzielał starter Janusz Nowak, wieloletni nauczyciel WF.
Start pierwszej serii na 1000 m chłopców.
Ostatnie sto metrów do mety biegu na 1000 m.
Każdy zawodnik starał się uzyskać jak najlepszy wynik, gdyż wszystkie rezultaty były zaliczane do ogólnej punktacji
Start chłopców do drugiego biegu na 1000 m.
Najlepsza dwójka drugiego biegu na 1000 m chłopców.
Start dziewcząt na 600 m.
Na mecie zwyciężczyni biegu na 600 m dziewcząt.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz