czwartek, 4 maja 2017

Obchody 3 Maja w Pelplinie


Wojewódzkie obchody 226. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji odbyły się 3 maja 2017 roku w Pelplinie i miały one wojskową oprawę.
Wojewódzkie Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej mszy w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej pw. Najświętszej Marii Panny w Pelplinie.
Przy wejściu do Bazyliki Katedralnej harcerze rozdawali biało czerwone wstążeczki. Jedną z nich otrzymała i przypięła sobie Elżbieta Gończ ze Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego.
We mszy za Ojczyznę uczestniczyły poczty sztandarowe szkół pelplińskich i z okolicznych miejscowości.
Środkiem kościoła przeszły również poczty jednostek wojskowych, służb policyjnych oraz duchowni z pismem świętym.
W jednej z kościelnych ławek wypełnionych wiernymi, dostrzegłem moją dobrą znajomą dr. Marię Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Obok niej – jak ustaliłem - zasiadał Jerzy Machwiński oraz siostra Marietta, oboje z Pelplina.
Mszę poprzedziło wspólne, głośne odśpiewanie hymnu polskiego „Jeszcze Polska nie zginęła.... W pierwszych kościelnych ławach zasiadali przedstawiciele władz wojewódzkich gdańskiego Pomorza i miejskich z Pelplina, posłowie i senatorowie.
Msza święta za Ojczyznę została odprawiona przez ks. biskupa Piotra Krupę, który w swojej homilii nawiązał do wydarzeń sprzed 226 lat, kiedy uchwalono pierwszą w Europie, a drugą w świecie konstytucję. I mimo tego doniosłego historycznego dzieła, niebawem doszło do kolejnego rozbioru Polski, na co ubolewał biskup Krupa. W ujęciu historycznym nawiązał również do naszej narodowej orędowniczki Najświętszej Marii Panny.
Dla młodocianych przedstawicieli pocztów sztandarowych, uczestnictwo w wojewódzkich obchodach święta 3 Maja w Pelplinie, to doskonała lekcja historii i patriotyzmu.
Uczestnictwo w takich obchodach 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku, przedstawicieli wojska, w tym przypadku (na zdjęciu powyżej) 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, to także dla żołnierzy lekcja historii i patriotyzmu.
Jako wścibskiemu fotoreporterowi, mi również udało się zrobić zdjęcie z góry uczestnikom okolicznościowej mszy świętej w pelplińskiej Bazylice Katedralnej pw. Najświętszej Marii Panny.
Po mszy świętej za Ojczyznę, jako pierwsi bazylikę opuściły delegacje Kompanii Reprezentacyjnej Wojewódzkiej Policji. Kompanii Honorowej 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, 7 Brygady Obrony Wybrzeża im. Gen. Bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego oraz Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Po delegacjach wojskowych jako następne Bazylikę Katedralną w Pelplinie opuściły poszczególne poczty sztandarowe.
Przed Bazyliką Katedralną pw. Najświętszej Marii Panny w Pelplinie, uczestnikom mszy za Ojczyznę z okazji święta 3 Maja, rozdawano biało-czerwone chorągiewki. Następnie ruszył przemarsz w asyście wojska na plac Wolności, na dalszy ciąg uroczystości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz