czwartek, 4 maja 2017

Odzyskiwanie narodowej pamięci...

W ramach Wojewódzkich Obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, ruszył przemarsz na plac Wolności po mszy w intencji Ojczyzny, jaka odbyła się w Bazylice Katedralnej pw. Najświętszej Marii Panny w Pelplinie. Jako pierwsza szła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Jako kolejni szli przedstawiciele Kompanii Honorowej 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, 7 Brygady Obrony Wybrzeża im. Gen. Bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego oraz Kompanii Reprezentacyjnej Wojewódzkiej Policji.
Tuż za mundurowymi na plac Wolności spod Bazyliki Katedralnej szły poczty sztandarowe.
Następnie szli przedstawiciele władz wojewódzkich gdańskiego Pomorza oraz miejskich i gminnych z Pelplina, posłowie i senatorowie.
Wśród uczestników przemarszu dostrzegłem moją dobrą znajomą dr. Marię Wieloch (na zdjęciu w białym płaszczu), prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.
Jako pierwszy na placu Wolności w Pelplinie głos zabrał wojewoda pomorski Dariusz Drelich: - Po długim okresie pookrągłostołowego postkomunizmu, Polska wreszcie odzyskuje pamięć. Pamięć o swojej obywatelskiej przeszłości nasyconej tragediami. Pamięć o walce o niepodległość oraz o wolność i demokrację. Symbolem przywracania pamięci był zeszłoroczny pogrzeb Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" w Gdańsku.
Wojewoda pomorski przypomniał wypowiedziane tamtego dnia słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy, który powiedział, że to nie oni odzyskują godność przez ten pogrzeb, tylko państwo polskie. - O ile można powiedzieć, że do 1989 rządził ustrój tych samych zdrajców, którzy zamordowali "Inkę" i "Zagończyka", to po 1989 roku teoretycznie nie. Prezydent pytał wtedy jak to się stało, że trzeba było czekać aż tyle lat na ich pogrzeby?
W obecności licznie zebranych osób, Dariusz Drelich przypomniał, że konstytucja majowa z 1791 roku również miała swoich przeciwników, którzy nie wahali się zwrócić w stronę obcych mocarstw. - Rok po jej uchwaleniu, król Stanisław August Poniatowski zdecydował się przyłączyć do tych, których nie można nazwać inaczej niż zdrajcami, ale powtarzam, oni mówili, że bronią modelu ustrojowego, choć byli to ludzie którzy bronili swoich przywilejów i nie mieli sumienia.
Drelich powiedział również, że innym elementem przywracania pamięci przez administrację dobrej zmiany, będzie planowana przez niego i przez IPN na 3 maja 2018 roku uroczystość uczczenia 40-lecia deklaracji powołującej Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, jakże pomocne w budowaniu Solidarności.
Burmistrz Patryk Demski przypomniał tradycje historyczne Pelplina, doceniając zwłaszcza olbrzymią rolę miejscowych elit duchownych i społecznych w podtrzymaniu ducha polskości Pomorza pod zaborem pruskim. Wspomniał, że dwóch absolwentów pelplińskiego Collegium Marianum, męskiego ogólnokształcącego liceum katolickiego powstałego 6 kwietnia 1836 roku, zostało pomorskimi wojewodami. Przypomniał także, że 4 października 2016 roku Kazimierz Piechowski (ur. 3 października 1919 w Rajkowach), legendarny uciekinier z obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, otrzymał honorowe obywatelstwo gminy Pelplin.
Poseł PiS Janusz Śniadek docenił liczny udział młodzieży w tych obchodach, co napawa optymizmem na przyszłość. Z pewnością ten tlący się przez minione wieki ogień patriotyzmu i miłości do ojczyzny będzie trwał w kolejnych pokoleniach Polaków. Tak jak w preambule do Konstytucji 3 Maja jest napisane, żeby Polska była zawsze wolna od hańbiącej obcej przemocy nakazów i tej niezależności i suwerenności, Polski będziemy strzec.
Wojskowi uczestniczyli w apelu poległych i trzykrotnej salwie honorowej.
Po apelu poległych i trzykrotnej salwie honorowej, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.
Jako pierwszy wieniec złożył wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Po wojewodzie, wieniec złożył Patryk Demski, burmistrz Pelplina.
Wieniec kwiatów złożył m.in. przedstawiciel Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku.
Wiązankę kwiatów złożyła dr. Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.
Wspólna wiązanka kwiatów od Prokuratora Regionalnego w Gdańsku Andrzeja Golca oraz Danuty Sikory (radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, przewodnicząca Klubu Radnych PiS w Sejmiku, członek Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Rewizyjnej, była radna Powiatu Gdańskiego oraz była radna Rady Miasta Pruszcz Gdański).
Wiązanka kwiatów złożona przez Pomorską Kurator Oświaty Monikę Kończyk.
Wiązankę kwiatów złożyła także liczna delegacja Tczewa.
Przez cały czas (40 minut) uroczystości składania wieńców i kwiatów z okazji obchodów 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, honory na placu Wolności w Pelplinie oddawały poczty sztandarowe.
Ukoronowaniem uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 maja w oprawie wojskowej na placu Wolności w Pelplinie, był dwukrotny przelot trzech wojskowych śmigłowców Mi-2 z 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz