wtorek, 9 maja 2017

Centrum zastąpi szpitalne budynki z XIX wieku

Tradycyjnym zawieszeniem wiechy zakończył się etap prac konstrukcyjnych Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w GUM.
Uroczystość odbyła się w poniedziałek (8 maja) na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku Wrzeszczu. W uroczystościach udział wzięli liczni zaproszeni goście i przedstawiciele władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) z rektorem prof. Marcinem Gruchałą na czele oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Od jesieni 2018 roku pacjenci nie będą już leczeni w XIX wiecznych budynkach szpitalnych. Ze starych obiektów do nowej siedziby przeniesionych zostanie 25 klinik, w których będzie się znajdować około 700 szpitalnych łózek. Stare budynki albo zostaną wyburzone, albo się je zachowa, jeśli posiadają wartość zabytkową. Na zwolnionym terenie mają powstać parkingi.
- Ten nowy szpital, to sprawa wielkiej wagi dla Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a także dla naszego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To nasza sztandarowa inwestycja, której potrzebujemy jak powietrza. Zarówno żeby leczyć pacjentów, ale też żeby prowadzić badania naukowe i kształcić studentów. Pierwsi pacjenci mają się pojawić w placówce jesienią 2018 roku - mówił rektor GUM, profesor Marcin Gruchała.
- Medycyna Nieinwazyjna, to medycyna niezabiegowa i dlatego swoją siedzibę będzie tu miało np. Kliniczne Centrum Kardiologii, ale będą tu również kliniki zabiegowe, jak: chirurgia naczyniowa, kardiochirurgia, a także nowoczesny oddział mechanicznego wspomagania krążenia i transplantacji serca.
- Mamy nadzieję, że oddanie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przyczyni się nie tylko do utrzymania naszej dotychczasowej pozycji trzeciej uczelni medycznej w kraju. Naszą ambicją jest bycie najlepszym medycznym ośrodkiem akademickim w Polsce i ta inwestycja jest nam na pewno potrzebna. Chcemy stworzyć duży wielospecjalistyczny szpital uniwersytecki na bardzo wysokim poziomie, mówił rektor GUM.
W uroczystości zawieszenia wiechy wziął udział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapewniał, że rząd nadal będzie finansował tą inwestycję i zostanie ona oddana do użytku bez opóźnień. Koszt budowy nowego szpitala, to około 600 milionów złotych. - To dużo, ale inwestujemy w nowoczesną medycynę i lepsze warunki leczenia pacjentów - mówił minister.

Do licznie zebranych zaproszonych gości przemówił Dariusz Blocher, prezes Budimexu, firmy która jest wykonawcą pierwszego etapu budowy CMN. Realizując już 25 kontrakt związany z budową szpitala w Polsce, firma ma duże doświadczenie w tym zakresie i dzięki temu pierwszy etap prac związanych z GUM zakończył się na miesiąc przed planowanym terminem.
Do końca 2017 roku zaplanowano wykonanie elewacji i pokrycia dachów, a także kontynuację prac wewnątrz budynków. Obecnie na budowie pracuje 300 osób, po 12 godzin dziennie. Zespół zostanie zwiększony do 500 pracowników, kiedy rozpocznie się montaż instalacji i sprzętu wewnątrz gmachów, powiedział Dariusz Blocher, prezes Budimexu.
W nowym szpitalu na siedmiu kondygnacjach oprócz klinik i oddziałów, będzie także m.in osiem sal operacyjnych, administracja szpitala, restauracja, sklepy i punkty usługowe a także magazyny, szatnie i garaż na około 200 samochodów.
W skład Centrum Medycyny Nieinwazyjnej wchodzić będą budynki – A, B i C ułożone w kształt litery U oraz połączone trzema łącznikami z działającym od kilku lat obok Centrum Medycyny Inwazyjnej. Powstanie też budynek D, w którego podziemiach jest już pięć bunkrów dla urządzeń do radioterapii. To skrzydło szpitala ma być połączone łącznikiem z budynkiem C i oddane do użytku w 2020 roku.
Goście przyglądali się i robili zdjęcia, jak wiecha wciągana jest do góry przy użyciu dźwigu, 
P.S. Były problemy z odtransportowaniem wiechy na dach budynku. Oby nie było takowych przy kontynuacji i zakończeniem tej medycznej inwestycji, tak bardzo istotnej dla Pomorza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz