czwartek, 18 maja 2017

Skansen Żuławski Maszyn Rolniczych

Jadąc rowerem na miejsce dorocznego święta „Żuławski Tulipan” w miejscowości Mokry Dwór, dojeżdża się do Skansenu Żuławskiego Maszyn Rolniczych. W skansenie, otoczonym drewnianym płotem, zobaczyć można maszyny rolnicze, stodołę żuławską oraz drobniejsze eksponaty, takie jak: nosidło do wody, cepy czy dawne uprzęże dla konia. To małe lokalne muzeum uroczyście otwarte 15.12.2013 roku dokumentuje, że gdańskie Żuławy są krainą wybitnie rolniczą.
Panują tu sprzyjające warunki środowiska geograficznego oraz występują doskonałe gleby, jednak wymagające ciężkiej pracy. Od początku osadnictwa toczyła się też tu walka z żywiołem wody. Na podmokłym terenie używano znacznie mniejsze wozy drabiniaste i szersze obręcze do ich czterech kół. Jadąc rowerem warto zajechać do tego skansenu i zobaczyć ciekawe eksponaty.
W skansenie stoi kopia starej żuławskiej stodoły, wzorowanej na stodole, która w kiepskim stanie stoi w pobliskim Krępcu. Ta w Mokrym Dworze ma formę wiaty, czyli jest pozbawiona jednej ze ścian. W stodole zamontowane są duże wrota, a na dachu ułożona jest stara zabytkowa dachówka.
Budując stodołę, nawiązano do przeszłości i tradycji. Wewnątrz stodoły wszystko połączono drewnianymi kołkami, a gwoździe znajdują się tylko na zewnątrz.
W stodole zgromadzono sporo domowego sprzętu używanego na wsiach. Jednym z takich urządzeń jest drewniana wyżłobiona taca służąca do wyrobu chlebowego ciasta. Demonstrujący to urządzenie Mirosław Derecki z Kociewia do dzisiaj go używa, domowym sposobem wypiekając własnej produkcji chleb.
W Skansenie Żuławskim Maszyn Rolniczych w Mokrym Dworze znajduje się ponad 30 różnych maszyn. Wiele z nich to bardzo ciekawe i wiekowe eksponaty. Twórcy skansenu najbardziej są dumni ze snopowiązałki McCormick i żniwiarki Deering, których budowę określa się na 1903 r. i 1907 r. Te dwie maszyny tak naprawdę zrewolucjonizowały rolnictwo. Kiedy McCormick skonstruował snopowiązałkę, to cała Ameryka nie mogła uwierzyć, jak to możliwe, że jeden człowiek, przy pomocy tej maszyny, może wykonać pracę 3 ludzi. To samo tyczyło się żniwiarki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz