poniedziałek, 8 maja 2017

Kładka nad Motławą w Gdańsku

Kładkę pieszą nad Motławą zamontowano 8.05.2017 przy użyciu dźwigu pływającego Gdańskiej Stoczni Remontowa.
Zamontowanie pieszej kładki przy porywach wiatru, jak i z pływającego dźwigu, wymagało cierpliwości i sporo technicznych zabiegów.
Kładkę trzeba było dopasować z dwu centymetrową dokładnością po obu brzegach Motławy. Kładka ma 70,5 metra długości oraz od 6,76 do 10,56 metra szerokości.
W rozmowie z red. Kazimierzem Netką z Dziennika Bałtyckiego, wiceprezydent Gdańska ds. gospodarczych Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że kładka skomunikuje wyspę Ołowiankę z Głównym Miastem, co pozwoli także ożywić okolice ul. Grodzkiej.
- Prowadzone prace przy budowie kładki nie wywoływały utrudnień dla mieszkańców i turystów poruszających się wzdłuż Długiego Pobrzeża. Prace były i są prowadzone głównie na wodzie. Prace budowlane idą zgodnie z planem, nie ma żadnych opóźnień. Inwestycja powinna być gotowa pod koniec maja 2017 r. – powiedział Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
- Kładka prowadząca z Głównego Miasta na Wyspę Ołowianka jest zwodzona. Zgodnie z założeniami, w okresie letnim będzie podnoszona według ustalonego grafiku, do którego będą musiały się dostosować jednostki pływające. Poza sezonem turystycznym pomost będzie otwierany najprawdopodobniej tylko na żądanie zbliżającej się łodzi bądź statku. Otwarcie i zamknięcie będzie trwało maksymalnie dwie minuty, a w razie awaryjnego, ręcznego zamykania kładki - 20 minut, ze znawstwem wyjaśnił dyrektor Mieczysław Kotłowski z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
- Powstający obiekt zapewni szybszą komunikację mieszkańcom rejonu Angielskiej Grobli i Długich Ogrodów z centrum miasta, ułatwić dostęp do obiektów Filharmonii, Narodowego Muzeum Morskiego oraz Muzeum II Wojny Światowej, powiedziała w rozmowie z red. Markiem Wałuszko z TV UM Gdańsk wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Przypomnijmy, iż przetarg na budowę zwodzonej promenady wygrało Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor" z Zawiercia. Inwestycja kosztować będzie 7,65 mln zł. Ale całościowy koszt inwestycji opiewa na 10 mln zł, z czego 2,2 mln zł stanowi dotacja celowa marszałka województwa pomorskiego., a pozostałe środki zabezpieczono z budżetu Miasta Gdańska.
Mimo opadów deszczu oprócz (od lewej na zdjęciu) wiceprezydent Aleksandry Dulkiewicz, nad Motławą przy układaniu kładki pojawili się Michał Piotrowski z Biura Prasowego prezydenta Gdańska, radny Miasta Gdańska Piotr Borawski oraz Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
Montaż kładki pieszej nad Motława w Gdańsku, mimo kiepskiej pogody, rejestrowało wielu przedstawicieli mediów. Najaktywniejsza była redakcja portalu Trójmiasto, która nawet wykorzystała drony do zarejestrowania z góry całego tego technicznego wydarzenia.
Parametry żeglugowe kładki:
  • światło poziome toru wodnego ograniczone kierownicami: 29 m
  • światło pionowe nad torem wodnym dla światła szerokości: 25m (kładka zamknięta) 2,5 m
  • światło pionowe nad torem wodnym dla światła szerokości: 29 m (kładka otwarta) 25 m
  • światło poziome toru wodnego bez ograniczenia światła pionowego: 21,9 m
  • czas otwierania i zamykania przęsła zwodzonego: 2 minuty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz