środa, 22 marca 2017

24. Targi AMBERIF 22-25 marca 2017 Gdańsk

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku 22 marca 2017 ruszyła 24. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF – największej na świecie wystawy bursztynu.
W ciągu czterech dni – jak powiedział prezes zarządu targów Andrzej Kasprzak - ponad 470 wystawców z 18 krajów prezentuje najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Organizatorzy spodziewają się ponad 7 tys. gości z całego świata. Głównie z Polski, Rosji, Niemiec, Chin, Wielkiej Brytanii, USA, Łotwy, Czech, Litwy i Ukrainy, Danii, Szwecji, Austrii, Węgier, Finlandii, Francji oraz Włoch.
Wydarzeniem modowym targów będzie piątkowa Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends & Styles w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Świat nauki poruszy informacja o odkryciu pierwszego, zmumifikowanego w bursztynie fragmentu dinozaura.
Od stuleci bursztyn kojarzony jest z Gdańskiem i ciesze się, że jako Międzynarodowe Targi Gdańskie i Amberexpo, mamy w tym dziele swój udział. To ogromna satysfakcja, że kultywując te wiekowe tradycje, targi Amberif są prawdziwą mekką producentów i kupców bursztynu oraz biżuterii czerpiącej z niego swoje piękno – powiedział prezes Kasprzak.
Wśród zaproszonych gości na targi przybył Metropolita Gdański, jego Ekscelencja Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, dzięki któremu całe środowisko artystów związanych z bursztynem uczestniczy w tworzeniu niepowtarzalnego arcydzieła.
Bursztynowy ołtarz powstający w kościele św. Brygidy w Gdańsku mieć będzie nie tylko wymiar sakralny, ale także kulturowy. Da on bowiem wyraz naszego wielowiekowego bogactwa, które czerpiemy z fal Bałtyku, a dzięki artyzmowi mistrzów-bursztynników wzbogaci je w nieprzemijające piękno i świadectwo naszych dni. Będzie to bez wątpienia bezcenna perła w koronie Gdańska.
Zabierający głos przewodniczący rady nadzorczej MTG SA Andrzej Bojanowski wspomniał, że już od dziesięciu lat związany jest z tymi targami. Pochwalił prezesa Andrzeja Kasprzaka, który dał mu dobrą szkołę erudycji i zamiłowania do bursztynu. Trafił do ludzi, którzy kochają bursztyn i zainspirowali władze Gdańska, aby z tego kruszcu uczynić klejnot świata. 
Andrzej Bojanowski powiedział, że dojrzała idea, aby w Wielkim Młynie w Gdańsku po jego remoncie, za około 20 mln zł, za trzy lata powstało nowoczesne, ale zarazem i tradycyjne muzeum bursztynu. Skoro w gdańskiej Katowni będącej obecnie muzeum bursztynu rocznie jest około 100 tys. osób zwiedzających, to – jak się szacuje – w Wielkim Młynie może ich być aż 500 tysięcy.
Wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski wymienił kilka inwestycji związanych z bursztynem, jak bursztynowa autostrada A-1, browar w Kościerzynie, czy turystyczny szlak bursztynowy. Bursztyn jest marką nie tylko Gdańska, ale i Pomorza. 
Ryszard Świlski podziękował władzom MTG SA za wytrwałość w wypromowaniu polskiego bursztynu i jego zawitaniu na światowych salonach.
Oficjalnego otwarcia 24. Targów Amberif Gdańsk 22-25 marca 2017, dokonał wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz