sobota, 18 marca 2017

Sześć nagród dla Cappelli Gedanensis

Podczas jubileuszowego koncertu Cappelli Gedanensis w sobotę 18 marca 2017, w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie, zostało wręczonych sześć Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w
Dziedzinie Kultury.
Laureatami zostali: Konstanty Andrzej Kulka, Katarzyna Rogalska, Alicja Lach-Owsiany, Damian Wdziękoński, Adam Okrój i Marek Więcławek.
Medal Prezydenta za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji 70. rocznicy urodzin otrzyma wirtuoz skrzypiec profesor Konstanty Andrzej Kulka (na powyższym zdjęciu autorstwa Jerzego Pinkasa). Muzyk zaliczany jest do najwybitniejszych artystów. Jest laureatem konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui czy Międzynarodowego Konkursu ARD. Występuje w salach koncertowych całego świata, współpracuje m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie. W swoim repertuarze posiada klasyczne utwory ze wszystkich epok. Jest również znanym interpretatorem twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Za nagranie wszystkich utworów skrzypcowych Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia. Kulka jest też profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. O przyznanie nagrody wnioskowała Cappella Gedanensis, której Kulka jest patronem artystycznym.
Nagrody pieniężne za całokształt działalności otrzyma pięć osób związanych z Cappellą. Katarzyna Rogalska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec, związaną od wielu lat z Cappellą i odznaczoną Brązowym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2010 roku była nominowana do Nagrody Splendor Gedanensis. Skrzypaczka, sopranistka. Koncertowała m.in. w Rosji, Niemczech, Izraelu, Włoszech czy Gruzji. Alicja Lach-Owsiany jest wiolonczelistką Cappelli, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie profesora Romana Sucheckiego. Wykonuje zarówno kunsztowne utwory dawne, jak i współczesny repertuar adresowany do szerokiego grona odbiorców. Damian Wdziękoński jest inspektorem zespołu, kontrabasistą. Uczestniczy w pracach Rady Artystycznej i przesłuchaniach kwalifikujących muzyków do pracy w Cappelli. Przez 20 lat pracy w Cappelli uczestniczył w nagraniu 30 płyt CD. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Adam Okrój – to śpiewak, operujący basem. To jeden z najstarszych członków zespołu, pracujący od 1984 roku. Często wykonuje najważniejsze partie solowe podczas koncertów Cappelli. Jest też znany z działalności na rzecz promocji i wspierania kultury kaszubskie. Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis, solista, śpiewający tenorem, i pianista. Brał udział jako wykonawca w festiwalach międzynarodowych, koncertował w Chinach, Izraelu oraz najważniejszych europejskich miastach. Organizator i wykonawca projektów związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej w Katedrze miasta Bremy. Od 2015 roku jest dyrektorem Cappelli Gedanensis.

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury to jedne z ważniejszych wyróżnień, której laureatami są wybitni przedstawiciele kultury, oznaczający się osiągnięciami artystycznymi, ochroną kultury oraz jej popularyzacją. Wnioskodawcami mogą być organizacje, instytucje i szkoły kulturalne, radni Gdańska, członkowie komisji oraz dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. Do tej pory przyznano blisko 770 nagród.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz